جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

برداشت سالانه 500 تن گل محمدی از باغات استان کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

برداشت سالانه 500 تن گل محمدی از باغات استان کرمانشاه

برداشت گل محمدی

 رییس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه اعلام کرد: بطور میانگین سالانه 500 تن گل محمدی از باغات استان برداشت و به کارخانه های اسانس و گلاب گیری تحویل داده می ‍‍ ‎‎‏‏ شود.

علی اشرف منصوری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: اسانس و گلاب گل محمدی ایران دارای جایگاه عرفانی، درمانی و اقتصادی ویژه ای می باشد و در گذشته پهنه باختری و دامنه های جنوبی البرز و زاگرس در کشورمان رویشگاه این درختان بوده است.


وی افزود: استان کرمانشاه نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی که بخشی از دامنه زاگرس می باشد، بهترین مکان برای پرورش گل محمدی بوده و هم اکنون حدود 216 هکتار از اراضی استان به پرورش این گل اختصاص یافته است.

منصوری گفت: استان کرمانشاه نسبت به سطح زیرکشت گل محمدی در کشور دارای رتبه هفتم است.

وی در مورد نحوه فرآوری گل محمدی در استان کرمانشاه گفت: با فرا رسیدن ماه اردیبهشت و باز شدن گل در ساعاتی از روز که معمولا ساعات آغازین بامداد است باغداران با رعایت موازین بهداشتی اقدام به چیدن گلها می کنند و محصول را همزمان به محل فرآوری انتقال می دهند.

وی ادامه داد: محصول جمع آوری شده را در دیگهای مخصوص به حالت تقطیر در آورده و از آن گلاب و اسانس گل محمدی می گیرند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه اظهار کرد: فرآوری گل محمدی در استان با بهره گیری از 2 کارخانه گلاب و اسانس گیری و6 واحد سنتی انجام می شود اما توسعه این صنعت مستلزم افزایش کشت گل محمدی و در کنار آن ایجاد کارخانه می باشد.

منصوری در مورد ارزش اقتصادی گل محمدی گفت: قیمت هر کیلوگرم گل محمدی تازه 60 هزار ریال است و به ازای هر یک کیلوگرم گل محمدی که یک تا 1/2 (یک و2 دهم) لیتر گلاب بدست می آید که به صورت خرده فروشی هر لیتر 120 هزار ریال در بازار عرضه می شود.

وی تاکید کرد: به ازای هر6 تا هشت تن گل محمدی، یک لیتر اسانس تولید می شود که در بازار فروش، قیمت یک لیتر اسانس گل محمدی نیز به صورت میانگین 300 میلیون ریال می باشد.

منصوری در پایان به کاربرد گل محمدی فرآوری شده در صنایع عطرسازی و نیز در درمان بعضی از بیماریها اشاره کرد و افزود: مصرف گلاب برای رفع عوارضی چون زکام، خشونت صدا، سرفه، دردهای معده و روده، دل پیچه سرد و گرم و ... مفید می باشد.

استان کرمانشاه دارای 940 هزار هکتار زمین زراعی و 48 هزار هکتار سطوح باغی است که سالانه افزون بر چهار میلیون تن انواع محصولات کشاورزی را تولید می کند.