جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

برنامه‌ریزی برای ایجاد 800 هزار مترمربع گلخانه مدرن در استان کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

برنامه‌ریزی برای ایجاد 800 هزار مترمربع گلخانه مدرن در استان کرمانشاه

برنامه‌ریزی برای ایجاد 800 هزار مترمربع گلخانه مدرن در استان

به گفته مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه سالانه هشت میلیون و 500 هزار شاخه گل و 4500 تن محصولات خارج از فصل  در گلخانه های این استان تولید می شود.

حمیدرضا جهانگیری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، با اشاره به اینکه برنامه های وسیعی برای توسعه گلخانه های مدرن در استان در دست اجرا است، گفت: کار مطالعه، طراحی و اجرای حدود 800 هزار متر مربع گلخانه مدرن در سطح استان در حال انجام است که امیدواریم ظرف یک یا دو سال آینده این گلخانه ها به مجموعه گلخانه های استان اضافه شوند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه افزود: این میزان بیش از دو برابر مجموع سطح گلخانه های موجود استان است.

جهانگیری در ادامه از توسعه کشت های فشرده و گلخانه ای به عنوان یکی از راهکارهای مقابله با خشکسالی و بحران آب یاد کرد و گفت: گلخانه ها کارایی آب را بیش از 10 برابر افزایش می دهند.

جهانگیری افزود: به عنوان مثال برای تولید یک کیلوگرم خیار  به 600 لیتر آب نیاز است، در حالیکه برای تولید همین مقدار خیار در شرایط گلخانه ای تنها 60 لیتر آب نیاز است.

وی در ادامه کشت گلخانه ای را راهکار مناسبی در شرایط بروز ریزگردها دانست و گفت: گشت گلخانه ای سبب می شود تا محصولات از گزند عوامل خارجی مثل ریزگردها در امان باشند.

استمرار در تولید ویژگی دیگر کشت های گلخانه ای بود که جهانگیری از آن به عنوان یک امتیاز بزرگ یاد کرد و گفت: در کشت‌های معمولی امکان استفاده از ظرفیت‌های موجود تنها در یک فصل خاص وجود دارد و در بقیه ایام سال هیچ استفاده ای از این ظرفیت نمی شود، در حالیکه در مورد کشت‌های گلخانه ای امکان بهره وری در همه ایام سال فراهم است.

 وی در ادامه سطح گلخانه های استان را در حال حاضر  38.9 هکتار دانست و گفت: از این میزان 8.2 هکتار آن گلخانه های تولید گل شاخه بریده و 30.7 هکتار باقیمانده نیز گلخانه های تولید محصولات خارج از فصل مثل گوجه فرنگی، خیار، فلفل و... هستند.

به گفته جهانگیری ظرفیت تولید واحدهای گل شاخه بریده در استان کرمانشاه تولید سالانه هشت میلیون و 500 هزار شاخه گل است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه میزان تولید سالانه محصولات خارج از فصل در گلخانه های استان را 4500 تن عنوان کرد.