سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

برنامه‌ریزی برای تجهیز تمامی مساجد استان کرمانشاه به کانون‌های فرهنگی هنری - نمایش محتوای خبر

 

 

برنامه‌ریزی برای تجهیز تمامی مساجد استان کرمانشاه به کانون‌های فرهنگی هنری

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان کرمانشاه گفت: در برنامه ششم توسعه باید به سمتی حرکت کنیم که تمامی مساجد شهری و روستایی این استان کانون فرهنگی هنری داشته باشند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، طیب صفری در جمع خبرنگاران با اشاره به جلو بودن استان از نظر تعداد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد از برنامه، اظهار کرد: حدود 44 درصد مساجد استان در حال حاضر کانون فرهنگی هنری دارند. صفری با بیان اینکه از مجموعه 1211 مسجد استان تاکنون 530 مسجد آن مجهز به کانون شده‌اند که 205 کانون آن شهری و 325 کانون دیگر روستایی هستند، اذعان کرد: 39 درصد کانونهای فرهنگی هنری مساجد استان شهری و مابقی روستایی هستند.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان کرمانشاه با اشاره به اینکه شهرستان کرمانشاه با برخورداری از 175 کانون 33 درصد مجموع کانونهای فرهنگی هنری مساجد این استان را در اختیار دارد، افزود: بعد از کرمانشاه، شهرستان سنقرو کلیایی با 53 کانون بیشترین کانون‌های فرهنگی هنری مساجد را در استان کرمانشاه دارد.

به گفته صفری شهرستان دالاهو با شش کانون کمترین تعداد کانونهای فرهنگی و هنری مساجد استان را دارد. صفری افزود: استان کرمانشاه 29 کانون تخصصی، 13 کانون مصلا، 34 مرکز خانه نور، 10 خانه فرهنگی دیجیتال، 300 واحد خواهران کانون‌های مساجد دارد. به گفته صفری امسال 18 کانون به مجموعه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد این استان اضافه شده‌اند.

صفری در ادامه با اشاره به ایجاد 122 کتابخانه مخزن‌دار در مساجد استان افزود: همچنین 285 مسجد استان کتابخانه باز (مساجد دارای قفسه کتاب) دارند. مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان کرمانشاه با اشاره به وجود 680 مرکز تلاوت نور در استان کرمانشاه افزود: قرآن کریم برای اجرای این طرح در مساجد و نمازخانه‌ها در بین افراد توزیع شده است.

وی در ادامه با اشاره به جذب قریب 70 درصدی اعتبار بیش از یک میلیارد تومانی امسال برای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اظهار کرد: این اعتبار به تناسب درجه یک، دو و یا سه بودن کانون‌ها و به ترتیب به میزان یک میلیون تومان، 700 هزار و 400 هزار تومان در بین کانون‌های فرهنگی هنری مساجد توزیع شده است. به گفته صفری 25 درصد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان کرمانشاه درجه یک، 50 درصد آنها درجه دو و 25 درصد دیگر نیز درجه سه هستند.

صفری افزود: از محل اعتبارات استانی نیز مبلغ 30 میلیون تومان اعتبار جذب و بین کانونهای مساجد توزیع شده و هم اکنون نیز مقداری اعتبار جذب کرده‌ایم که هفته آینده بین کانون‌ها توزیع خواهد شد. صفری ادامه داد: همچنین بیش از 10 میلیون تومان تجهیزات به مناسبت 18 اسفند سالروز تاسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در بین کانون‌های استان توزیع خواهد شد.

صفری در ادامه با انتقاد از نبود امام جماعت در خیلی از مساجد تصریح کرد: متاسفانه برخی از مساجد امام جماعت مناسبتی دارند که تنها در برخی از مناسبت‌ها در مسجد حضور پیدا می‌کند و این در حالیست که باید تدابیری اندیشیده شود که تمامی مساجد امام جماعت داشته باشند.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان کرمانشاه در پایان از برگزاری مراسم ویژه بیست و چهارمین سالروز تاسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در روز 23 اسفند ماه خبر داد و افزود: این مراسم ساعت 10 صبح این روز در تالار انتظار شهر کرمانشاه برگزار خواهد شد.