جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

برنامه‌ریزی برای کشت 400 هکتار چغندر پاییزه در استان کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

برنامه‌ریزی برای کشت 400 هکتار چغندر پاییزه در استان کرمانشاه

برنامه‌ریزی برای کشت 400 هکتار چغندر پاییزه در استان

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از برنامه ریزی جهت 400 هکتار کشت چغندر پاییزه در استان خبر داد.

 اسماعیل پرویزی فر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، با باین اینکه امسال 85 هکتار از اراضی استان زیر کشت پاییزه چغندر قند رفت، گفت: در تلاشیم تا سال زراعی آینده این رقم را به 400 هکتار برسانیم.

 پرویزی فر با اشاره به اقداماتی که در راستای آموزش زارعان برای کشت چغندر پاییزه انجام شده، گفت: امسال برای اولین بار نسبت به کشت پاییزه چغندر قند در اراضی کشاورزی استان اقدام شد و چون خیلی دیر نسبت به این کشت اقدام شد سطح کمی از اراضی زیر کشت آن رفت، اما برنامه ریزی لازم برای آغاز کشت پاییزه چغندر قند از ابتدای مهر ماه انجام شده و پیش بینی می شود کشت چغندر قند پاییزه در استان تا نیمه مهر ماه به اتمام برسد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه پیش بینی کرد: سال زراعی آینده میانگین عملکرد چغندر پاییزه در مزارع استان کرمانشاه به 50 تن در هکتار برسد.

به گفته وی سال گذشته متوسط عملکرد چغندر پاییزه در استان کرمانشاه 25 تن در هکتار بود.

وی در ادامه پرداختن به کشت چغندر قند به صورت پاییزه را به دلیل نیاز آبی کم آن در شرایط کنونی که با مقوله کم آبی مواجه هستیم مهم دانست و گفت: نیاز آبی چغندر قندی که به صورت پاییزه کشت می شود در مقایسه کشت بهاره آن خیلی کمتر است و بر اساس برآوردها میزان مصرف آب در کشت پاییزه به میزان 50 درصد کشت بهاره است.

به گفته وی چغندری که به صورت پاییزه کشت می شود بخش اعظمی از نیاز آبی خود را از طریق بارندگی ها دریافت می کند.

وی در ادامه پرداختن به کشت چغندر به صورت پاییزه را در تناوب با محصولات زراعی مفید ارزیابی کرد و گفت: کشت پاییزه چغندر قند می تواند نقش مهمی در کنترل علف های هرز در مزرعه داشته باشد.

وی با بیان اینکه کشت پاییزه چغندر قند می تواند درآمدزایی قابل توجهی را برای کشاورزان به همراه داشته باشد، افزود: با توجه به نیاز کشور به چغندر قند پرداختن به کشت پاییزه آن می تواند مفید باشد .