رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

برنامه مدیریت منابع آب در بخش کشاورزی باید به سرعت تدوین شود - نمایش محتوای خبر

 

 

برنامه مدیریت منابع آب در بخش کشاورزی باید به سرعت تدوین شود

برنامه مدیریت منابع آب در بخش کشاورزی بایدبه سرعت تدوین شود

استاندار کرمانشاه گفت: برنامه مدیریت منابع آب در بخش کشاورزی باید به سرعت از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان تدوین شود زیرا به شدت نیازمند مصرف بهینه منابع آبی در بخش های مختلف هستیم.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی استانداری روز یکشنبه به نقل از اسداله رازانی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان اعلام کرد: دستگاه های ذیربط در حفاظت از منابع آبی باید طوری اعمال قانون کنند که همگان خود را ملزم به رفتارهای قانونی بدانند زیرا یکی از پایه های توسعه یافتگی رعایت این موضوع است.

استاندار کرمانشاه در ادامه سخنان خود خواستار توجه ویژه جهاد کشاورزی به افزایش راندمان تولید با نیاز کمتر به مصرف آب شد و گفت: از این سازمان می خواهیم به سرعت نسبت به تدوین برنامه ای که درصد کمتری از منابع آبی در بخش کشاورزی مورد استفاده باشد، اقدام کند و در این راستا موظف است برنامه های خود را برای افزایش راندمان و تولید محصولات بخش کشاورزی با بهینه سازی و بهره وری از منابع آبی اعلام کند.

رازانی، همچنین بحث آبخیزداری به منظور استفاده مطلوب از آب های مورد نیاز بخش کشاورزی و جلوگیری از تبخیر آب را موضوعی بسیار مهم و الزامی عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه 92 درصد منابع آبی استان در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین توجه جدی به بحث آبخیزداری توسط جهاد کشاورزی و اداره منابع طبیعی استان بسیار اساسی است و در اجرای طرح های آبخیزداری باید تلاش شود تا زمینه مشارکت و همکاری مردم نیز فراهم شود زیرا با مشارکت مردم، اجرای طرح ها بهتر و کارسازتر انجام می شود.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه باید طوری اقدام شود تا از منابع آبی با دقت تمام حفاظت شود، گفت: در تدوین و اجرای برنامه ها برای حفاظت از منابع آبی باید نگاه علمی وجود داشته باشد.

رازانی، همچنین خواستار تغییر الگوی کشت و توجه به آبیاری نوین توسط جهاد کشاورزی استان شد و گفت: این سازمان با همکاری دیگر دستگاه های اجرایی ذیربط باید نسبت به مسدود کردن چاه های غیرمجاز و برقی کردن و نصب کنتور هوشمند در مزارع کشاورزی اقدام کند و از فرمانداران خواهیم خواست که این موضوع را در شهرستان ها مورد پیگیری قرار دهند.

مدیرعامل آب منطقه ای استان کرمانشاه نیز در این نشست گفت: منابع آبی کشور 6 درصد در مصرف خانگی، 2 درصد در صنعت و 92 درصد در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد در حالیکه در کشورهای پیشرفته میزان مصرف آب در بخش صنعت 25 درصد است و براین اساس کشور ایران در بهره وری از آب در بین 123 کشور رتبه 102 را کسب کرده است. به گفته کیاست امیریان، سهم کشاورزی ایران در مصرف آب در مقایسه با سایر کشورها از استانداردهای جهانی بسیار بالاتر است.

وی اظهار داشت: 946 هزار هکتار اراضی کشاورزی در استان وجود دارد که 235 هزار هکتار آن آبی و مابقی دیم است. وی در خصوص وضعیت خشکسالی طی سالیان گذشته بیان داشت: از 20 سال گذشته 11 سال آن در شرایط کم آبی قرار داشته ایم و از 10 سال گذشته نیز هفت سال آن زیر متوسط بوده ایم و این نشان می دهد که شرایط منابع آبی شرایط خوبی نیست.

وی همچنین گفت: متاسفانه چند سالی است که افرادی از استان های دیگر می آیند و در استان کرمانشاه اقدام به کشت های پرمصرف آب می کنند و از دستگاه های ذیربط می خواهیم که از ورود این افراد سوداگر که تنها به دنبال منافع خود هستند، جلوگیری نمایند.

مدیرعامل آب منطقه ای استان کرمانشاه در خصوص وضعیت بارندگی از ابتدای سال زارعی (اول مهرماه) بیان داشت: در سال گذشته از ابتدای سال زارعی تا 24 آبان ماه حدود 250 میلیمتر بارندگی در استان داشتیم اما در سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل تنها دو و نیم میلیمتر بارندگی داشته ایم.

وی گفت: براساس پیش بینی های صورت گرفته تا اواسط آذر ماه با کمبود بارندگی مواجه ایم اما از نیمه آذر تا پایان دی ماه شرایط به حد نرمال خواهد رسید.