جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹

برنامه های هفته پدافند غیرعامل در استان کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

برنامه های هفته پدافند غیرعامل در استان کرمانشاه

برنامه های هفته پدافند غیرعامل در استان کرمانشاه

مدیر کل پدافند غیر عامل استان کرمانشاه، برنامه های هفته پدافند غیر عامل در استان را اعلام کرد و گفت: در این هفته ۵ همایش برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، کیومرث رشیدی امروز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در محل اداره کل پدافند غیرعامل استان کرمانشاه برگزار شد، گفت: هفته پدافند غیر عامل از دوم تا هشتم آبان ماه هر سال برگزار می شود.

وی مهم ترین اهداف تشکیل پدافند غیر عامل را حفظ سلامت و امنیت آحاد مردم و جامعه دانست و افزود: برای اینکه جامعه از سلامت برخوردار باشد، پدافند غیر عامل در قالب هرگونه عامل غیر مسلحانه که موجب افزایش آستانه مقاومت و تقویت در مقابل تهدیدات و همچنین به حداقل رساندن خسارات و صدمات بکارگیری می شود.

رشیدی اظهار داشت: پدافند عامل وابسته به پدافند غیر عامل است. چرا که تمامی ملت ها به عنوان هدف اولیه خواستار سلامت جامعه بوده و هیچ کشوری در این راستا دوست ندارد سلامتش تهدید شود و به همین دلیل باید یک مناسبتی تشکیل شود که در این مورد سلامت جامعه حفظ شود.

وی به برنامه ریزی منسجم برای کاهش آسیب ها و تهدیدات اشاره کرد و بیان داشت: در پدافند غیر عامل ابتدا باید برنامه های آموزشی تدارک دیده شود و بدنبال آن اطلاع رسانی شده تا از این طریق به یک آگاهی بخشی برسیم و فرهنگ ایمن سازی و سلامت در جامعه اپیدمی شود. مدیر کل پدافند غیر عامل استان کرمانشاه گفت: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری شعار امسال پدافند غیر عامل «مصون سازی و پایداری کشور با عمل انقلابی، جهاد کبیر و مقابله با نفوذ دشمن» خواهد بود.

وی در ادامه سخنان خاطر نشان کرد: پدافند همه جانبه که امام راحل به آن اشاره داشت یعنی ابتدا پدافند غیر عامل و سپس پدافند عامل ملاک است و پدافند غیر عامل اختصاص به زمان خاصی ندارد بلکه متعلق به همه زمانهاست چه در زمان جنگ و چه در زمان صلح و در زمان بحران نقش مشاوره برای پدافند عامل را ایفا می کند.

رشیدی یادآور شد: در پدافند غیر عامل دو قرارگاه تعریف شده است، قرارگاه زیستی که متولی سلامت جسم است با ۵ زیر گروه و قرارگاه سایبری که متولی سلامت روح و روان است با ۴ زیر گروه، که مسئولیت قرارگاه زیستی به عهده دانشگاه علوم پزشکی و مسئولیت قرارگاه سایبری به عهده دفتر فن آوری و اطلاعات استانداری است.

وی همچنین از دو کارگروه مشترک در پدافند غیر عامل گفت و افزود: یک کارگاه فرهنگی آموزشی با محوریت آموزش و پرورش و یک کارگروه سازماندهی و مشارکت های مردمی که متولی آن سپاه پاسداران است در پدافند غیر عامل فعالیت می کند.

برگزاری ۵ همایش طی هفته پدافند غیرعامل در استان کرمانشاه این مسئول در ادامه به تشریح برنامه های هفته پدافند غیر عامل پرداخت و بیان داشت: در این هفته ۵ همایش برنامه ریزی شده است همایش فرهنگی با محوریت آموزش و پرورش که در دوم آبان همزمان با اولین روز هفته پدافند غیر عامل برگزار می شود. وی از به صدا درآمدن زنگ پایداری در همایش فرهنگی سخن گفت و افزود: همایش سایبری در فضای مجازی که بدنبال مصون سازی سیستم های رایانه با محوریت دانشگاه رازی در محل دانشگاه انجام می شود در سوم آبان ماه برگزار می شود.

وی سومین همایش را همایش زیستی عنوان کرد و افزود: این همایش با محوریت جهاد کشاورزی در ششم آبان ماه برگزارخواهد شد. رشیدی تصریح کرد: همزمان با ۶ آبان نیز یک همایش مبحث ۲۱ کاربری که بیثشتر به استحکامات بناها از نظر علمی، طراحی، اجرا و بهره برداری می پردازد با محوریت راه و شهرسازی برگزار می شود. وی همایش پنجم را کوهپیمایی در مسیر پارک کوهستان بیان کرد و افزود: شرکت کنندگان بدنبال این همایش در نماز عبادی سیاسی جمعه حضور می یابند.

مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری کرمانشاه خاطر نشان کرد: در هفته پدافند غیر عامل ۲ رزمایش سایبری در دو بخش، پالایش و پخش انجام می گیرد، در ۵ آبان به دنبال قابلیت ها، توانایی ها، و تجارب سیستم های اداری هستیم که اگر مورد هجمه قرار گرفتند تا چه اندازه می توانند پاسخ گو باشند.

وی رزمایش دوم سایبری را در۸ آبان ماه در مبحث برق ارگان های مهم همانند بیمارستانها عنوان کرد و اذعان داشت: بیش از ۲۰ مرکز ثقل استان در همان روز با قطع برق مواجه می شوند که مشخص شود تا چند ساعت می توانند از برق ذخیره استفاده کنند. وی در پایان وارد مبحث فرآورده های تراریخته شد و افزود: پدافند غیر عامل بدنبال تضمین سلامت جامعه است.