سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

برپایی جشن صید ماهی در مجتمع شیلات شهدای قصرشیرین - نمایش محتوای خبر

 

 

برپایی جشن صید ماهی در مجتمع شیلات شهدای قصرشیرین

برپایی جشن صید ماهی درمجتمع شیلات شهدای قصرشیرین

جشن صید ماهیان گرمابی با حضور جمعی از مسوولان شهرستان و استان کرمانشاه و بهره برداران مزرعه های پرورش ماهی در مجتمع شیلات شهدای شهرستان قصرشیرین روز سه شنبه برگزار شد.

رییس اداره شیلات قصرشیرین در حاشیه این جشن به خبرنگار ایرنا گفت: مجتمع شیلات قصرشیرین از بزرگترین مجتمع های پرورش ماهی در سطح کشور است که با هدف اشتغال زایی، استفاده از آب رودخانه مرزی الوند و زمین های درجه 3 و 4 که قابلیت کشاورزی را ندارند، ایجاد شده است.

شاهین کرد رستمی افزود: مجتمع پرورش ماهی و میگوی آب شیرین شهدای قصرشیرین به مساحت هشت هزار هکتار در جنوب ‌شرقی شهرستان قصرشیرین واقع شده که آب مزارع پرورش ماهی از رودخانه مرزی الوند تامین می‌شود.

وی اظهار کرد: هم اکنون 60 مزرعه فعال با سطح 500 هکتار در مجتمع پرورش شیلات شهدای این شهرستان وجود دارد که پیش بینی می شود از سطح این مزارع امسال با توجه به بارش های مناسب و ذخیره آب مطلوب شاهد برداشت 2 هزار و 800 تن انواع ماهی گرمابی باشیم. وی گفت: کپور، آمور، فیتوفاگ و بیگ هد (سرگنده) از جمله انواع ماهیان گرمابی هستند که در مجتمع پرورش ماهیان گرمابی قصرشیرین تولید می شود.

کرد رستمی اضافه کرد: در مجموع از سطح مجتمع شیلات شهدا، آب بندان ها و دریاچه های پشت سد در قصرشیرین پیش بینی می شود امسال بیش از سه هزار تن ماهی و 15 تن میگو برداشت شود. وی اضافه کرد: پرورش میگوی آب شیرین در شهرستان قصرشیرین به 2 صورت مونوکالچر(تک گونه‎ای) و پلی کالچر ( به همراه ماهی ) صورت می گیرد.

رییس اداره شیلات قصرشیرین اضافه کرد: پارسال 2 هزار و 680 تن انواع ماهیان گرمابی در این شهرستان تولید شد که هم اکنون به واسطه وجود مجتمع شیلات شهدا استان کرمانشاه در زمینه تولید ماهیان گرمابی رتبه اول را در بین استان های غیر ساحلی کشور دارد.

وی گفت: عمده تولید ماهیان گرمابی این شهرستان به کشور عراق صادر می شود. مجتمع شیلات شهدای قصرشیرین با هشت هزار هکتار وسعت به عنوان سومین مجتمع بزرگ پرورش ماهیان گرمابی کشور حدود یک دهه است که در تولید انواع ماهیان گرمابی و میگوی آب شیرین فعالیت دارد و کرمانشاه را به یکی از استان های فعال و پیشرو در تولید ماهیان گرمابی تبدیل کرده است.

شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از 27 هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه و برخورداری از 186 کیلومتر مرز با عراق، دارای دو بخش مرکزی و سومار است که در امتداد این مرز، 2 معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این 2 مرز انجام می شود.