رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۸

برگزاری همایش "توسعه فناوری اطلاعات با محوریت شهر هوشمند" در کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری همایش "توسعه فناوری اطلاعات با محوریت شهر هوشمند" در کرمانشاه

همایش "توسعه فناوری اطلاعات با محوریت شهر هوشمند" در کرمانشاه

همایش "توسعه فناوری اطلاعات با محوریت شهر هوشمند" با حضور مدیران شرکت "هوآوی" کشور چین و جمعی از مسئولین استان، امروز(12 مرداد) در پارک علم و فناوری جهاددانشگاهی کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرویس «علمی و آموزشی» ایسنا منطقه کرمانشاه، معصومه خان احمدی سرپرست پارک علم و فناوری کرمانشاه در این همایش، با بیان اینکه راهبردهای مختلفی در زمینه توسعه فناوری کشور پیشنهاد شده است، گفت: اولین راهبرد این بود که تمام فناوری مورد نیاز را از خارج از کشور وارد کنیم که انجام این کار علاوه بر تحمیل هزینه‌های بسیار به کشور، وابستگی را نیز ایجاد می‌کرد و به همین علت اجرای آن منظور نشد.

وی افزود: راهبرد بعدی پیشنهادی این بود که توسعه تکنولوژی را در پیش بگیریم که این راهبرد نیز به دلیل زمان‌بر بودن آن مدنظر قرار نگرفت. خان احمدی تصریح کرد: در راهبرد سوم پیشنهاد شد که همزمان با تولید فناوری در کشور، بخشی از این فناوری از خارج از کشور وارد شود که گزینه مناسبی برای توسعه فناوری کشور به شمار می‌رفت.

سرپرست پارک علم و فناوری کرمانشاه با بیان اینکه پارک‌های علم و فناوری یکی از زیرساخت های توسعه فناوری کشور هستند، گفت: 20 سال از شروع فعالیت پارک‌های علم و فناوری در کشور می‌گذرد و این پارک‌ها خدمات متفاوت حمایتی و مالی در اختیار شرکت‌های نوپا و بویژه شرکت‌های دانش بنیان قرار می‌دهند.

وی با اشاره به شروع فعالیت پارک علم و فناوری کرمانشاه از 10 سال پیش، گفت: در حال حاضر 33 پارک علم و فناوری در سطح کشور و جود دارد که پارک علم و فناوری کرمانشاه اولین پارک در منطقه غرب کشور است.

خان احمدی افزود: پارک علم و فناوری کرمانشاه از زمان شروع فعالیت خود تاکنون از 443 شرکت حمایت کرده و در حال حاضر نیز 300 شرکت تحت حمایت پارک فعالیت می‌کنند.

این مقام مسئول حجم صادرات شرکت‌های تحت حمایت پارک در سال گذشته را دو میلیون و 800 هزار دلار اعلام و تصریح کرد: این شرکت‌ها در مجموع سال گذشته 50 میلیارد تومان فروش محصول داشتند.

خان احمدی با بیان اینکه یک شبکه ارتباطی میان دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های مستقر در پارک ایجاد کرده ایم، گفت: 50 مشاور فنی و اقتصادی از دانشگاه‌ها، دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های صنعتی استان با شرکت‌های پارک علم و فناوری همکاری دارند.

وی با بیان اینکه پارک علم و فناوری کرمانشاه علاوه بر فعالیت‌های استانی مسئولیت‌های ملی هم برعهده دارد، گفت: در حال حاضر ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان منطقه غرب کشور و نیز وبگاه خدمات صادرات کالاهای دانش بنیان چند استان به کرمانشاه واگذار شده است.

خان احمدی به انعقاد 20 تفاهم نامه میان پارک علم و فناوری با دستگاه‌های اجرایی استان اشاره کرد و افزود: همچنین جهت تسهیل کار شرکت‌های دانش‌بنیان سه تفاهم‌نامه ملی هم منعقد کرده‌ایم.

سرپرست پارک علم و فناوری کرمانشاه در ادامه بین المللی سازی را یکی از رویکردهای پارک علم و فناوری عنوان کرد و افزود: در حال حاضر با توجه به یک دهه فعالیت در حوزه ICT به دنبال بازارهای بین اللملی برای این محصولات هستیم.

خان احمدی به رشد سریع تقاضا برای خدمات فناوری و حوزه ارتباطات در کشور اشاره کرد و افزود: خدمات و محصولات این حوزه قطعا نقش بسیاری در کاهش هزینه دستگاه‌های اجرایی دارد و ایجاد اشتغال در این حوزه نیز به سرمایه گذاری کمتری نیاز دارد و همین امر موجب شده تا حوزه ICT را برای این کار انتخاب کنیم.

وی از برنامه جدی ایران برای کاهش فاصله 100 هزار ملیاردی خود با بازار جهانی فناوری اطلاعات خبر داد و اظهار کرد: این هم یکی از اهداف ما در راستای انتخاب حوزه ICT استان برای بین المللی سازی است.

این مقام مسئول با اشاره به رشد 180 هزار میلیارد تومانی بازار حوزه ICT کشور در شرایط تحریم، گفت: در حالی که طی سالهای گذشته بدترین تحریم‌ها علیه کشور اعمال شد، بازار فناوری اطلاعات در کشور رشد خوبی داشت و از 210 هزار میلیارد تومان به 390 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

خان احمدی افزود: این در حالی است که 80 درصد فعالیت‌های انجام گرفته در این حوزه توسط 20 درصد جمعیت کشور انجام می‌شود و عمده این شرکت‌ها هم در پایتخت متمرکز هستند و نیاز است توسعه جدی این شرکت‌ها و خدمات در غرب کشور هم صورت گیرد.

سرپرست پارک علم و فناوری استان کرمانشاه با بیان اینکه تحقق رشد سه برابری بازار فناوری اطلاعات منوط به وارد کردن بخشی از فناوری از خارج از کشور است، گفت: به همین علت در این همایش از شرکت هوآوی که یک شرکت جهانی در بحث ICT است، دعوت کرده‌ایم. وی تصریح کرد: این شرکت با گوشی‌های هوشمند خود شناخته شده است، اما این شرکت چند ملیتی در شبکه های کامپیوتری و ارتباطات هم فعالیت می‌کند و مهمترین صادر کننده دیوایس در دنیا است.

خان احمدی ابراز امیدواری کرد: حضور این شرکت بتواند علاوه بر تقویت شرکت‌های کوچک حوزه ICT استان، موجب راه‌اندازی مراکز خدمات تخصصی به ویژه در حوزه موبایل و تربیت نیروهای ماهر در این مراکز شود وبه این ترتیب سهم استان از بازار فناوری افزایش پیدا کند.

سرپرست پارک علم و فناوری استان کرمانشاه در ادامه کرمانشاه را مهم‌ترین شهر غرب کشور عنوان کرد و افزود: استان کرمانشاه زیرساخت‌های مناسب آموزشی دارد، به طوریکه 60 مرکز آموزشی، دانشگاه و مرکز علمی در آن فعال است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به دانشگاه رازی، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه صنعتی اشاره کرد.

وی افزود: در حال حاضر 100 هزار دانشجو در استان مشغول تحصیل هستند که 15 درصد آنها در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند. خان احمدی به زیرساخت‌های صنعتی استان هم اشاره کرد و افزود: 19 شهرک صنعتی در استان فعالیت می‌کند و علاوه بر اینها کرمانشاه از پتانسیل‌های دیگری مانند فرودگاه بین اللملی، راه آهن غرب کشور، نیروگاه، پالایشگاه و منابع مناسب نفت و گاز برخوردار است.

سرپرست پارک علم و فناوری کرمانشاه زیرساخت‌های بین اللملی را از دیگر پتانسیل‌های استان برشمرد و افزود: استان کرمانشاه بیش از 330 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق داد که همین امر و نیز وجود مرزها و بازارچه‌های رسمی موجب شده که دسترسی به بازار کشور عراق به سهولت انجام شود.