سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

بعد از عراق به بازار سوریه می‌اندیشیم - نمایش محتوای خبر

 

 

بعد از عراق به بازار سوریه می‌اندیشیم

بعداز عراق نوبت سوریه

استاندار کرمانشاه معتقد است: با توجه به نیاز سوریه به بازسازی، استان کرمانشاه می‌تواند حضور پررنگی در بازار این کشور داشته باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه‌کرمانشاه، ابراهیم رضایی در همایش "پنجره‌واحد و افق‌ سرمایه‌گذاری در کرمانشاه" که امروز (9 اسفند‌ماه) با حضور جمعی از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان استان در محل سالن شهدای‌دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به حضور بیش از یکساله خود در استان کرمانشاه اظهار کرد: طی این‌مدت تمام تلاش خود را بکار بستیم تا این باور را در استان به وجود بیاوریم که دولت حامی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بوده و به دنبال کارآفرین و کارآفرینی است.

وی با بیان اینکه دولت به دنبال انجام کار اقتصادی نیست، گفت: تمرکز ما بر حضور بخش خصوصی در انجام کارهای اقتصادی کشور و افزایش نظارت دولت بر انجام کارهاست.

وی به ظرفیت و پتانسیل استان جهت سرمایه‌گذاری در همه زمینه‌ها اشاره و تصریح کرد: متاسفانه علی‌رغم این همه ظرفیت استان وضعیت خوبی در زمینه اشتغال و سایر شاخص‌های اجتماعی ندارد.

رضایی یکی از ضعف‌ها و علت‌های اصلی در این زمینه را نبود نیروی متخصص و ماهر در استان عنوان کرد و افزود: باید به سرعت تربیت نیروهای متخصص در دستورکار قرار گیرد و باید دانش مردم و نیروهای انسانی استان هر چه سریعتر افزایش یابد.

استاندار کرمانشاه به انتخاب کرمانشاه به عنوان پایلوت اجرای استان مجازی در کشور اشاره و تصریح کرد: خوشبختانه اقدامات در این بخش به سرعت پیش می‌‌رود و در این زمینه نیز نیازمند حضور و همکاری جدی بخش خصوصی هستیم.

وی تصریح کرد: قطعا سرعت بخشیدن به اجرای این طرح با توجه به نقش موثر مجازی‌شدن استان در ایجاد اشتغال می‌تواند تا حد زیادی به رفع مشکل بیکاری استان کمک کند.

رضایی در ادامه به صعود شش پله‌ای استان در بحث شفافیت و بهبود فضای‌ کسب و کار اشاره و تصریح کرد: در یک سال اخیر جلسات بسیاری را در این زمینه در کارگروه بهبود فضای کسب و کار برگزار کردیم و خوشبختانه توانستیم بر اساس آخرین آمار مرکز پژوهش‌مجلس شش‌پله در بحث بهبود فضای کسب و کار صعود کنیم.

وی اظهار کرد: باید با برگزاری همایش‌های مختلف در زمینه‌های صنعت، کشاورزی، خدمات و بازرگانی با محوریت بخشی خصوصی بتوانیم بیش از پیش فضای کسب و کار استان را بهبود دهیم، زیرا در این زمینه هنوز برای بهتر شدن جا داریم و قطعا رتبه‌های آخرکشور با وجود شش پله صعود در سال‌جاری در شان استان کرمانشاه نیست.

وی اظهار کرد: این صعود نیز نتیجه افزایش تعامل و ارتباط بخش‌خصوصی و دولتی است و قطعا این ارتباطات باید بیشتر شود تا بتوان با سرعت بیشتری این فضا را بهبود بخشید.

استاندار کرمانشاه با اشاره به تلاش مدیران استان در جهت بهبود فضای کسب و کار و نیز سرمایه‌گذاری در استان اظهار کرد: بستر لازم برای سرمایه‌گذاری در استان باید فراهم شود و ما این آمادگی را داریم که این بستر و زمینه را فراهم کنیم.

وی با اشاره به پتانسیل‌ها و قابلیت‌های استان در بحث سرمایه‌گذاری، تصریح کرد: قطعا سرمایه‌گذاری در کرمانشاه با سودآوری مطلوبی برای سرمایه‌گذاران همراه خواهد بود.

استاندار کرمانشاه به همجواری استان با کشور عراق نیز اشاره و تصریح کرد: به احتمال زیاد در آینده این ارتباط با کشور سوریه نیز فراهم می‌شود و با توجه به خرابی‌های بسیار موجود در این دو کشور و نیاز جدی به بازسازی و آبادانی آنها این زمان فرصت مناسبی برای کشور و بویژه استان کرمانشاه فراهم کرده است.

رضایی با بیان اینکه بطور طبیعی بازار این دو کشور متعلق به کرمانشاه است، اظهار کرد: نباید این فرصت را از دست داد و باید از همه توان برای استفاده از آن بهره برد.

وی با بیان اینکه قیمت فروش محصولات در عراق ثابت است گفت: قطعا برای یک صادرکننده و سرمایه‌گذار ارسال کالا از استان کرمانشاه به کشور عراق نسبت به استانهای شرقی‌کشور با توجه به فاصله اندک کرمانشاه با کشور عراق به‌صرفه‌تر خواهد بود.

رضایی اظهار کرد: وجود 330 کیلومتر مرز مشترک با دو حوزه اقلیم کردی و نیز دولت مرکزی عراق با وجود دو مرز رسمی و راه‌اندازی مرز رسمی سوم در آینده‌نزدیک، قطعا فرصت‌مناسبی برای صادرات و سرمایه‌گذاری در استان فراهم کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد: با حضور و همکاری بخش خصوصی بتوان از فرصت‌های موجود به نحو احسن در ایجاد رشد همه جانبه استان استفاده کرد و زمینه سرمایه‌گذاری در همه زمینه‌ها را در استان مهیا کرد.

استاندار کرمانشاه در ادامه سرمایه‌گذاری را محور اصلی رشد تولیدات داخلی، تحقق اقتصاد‌مقاومتی و توسعه صادرات دانست و اظهار کرد: هنوز ابتدای راه هستیم و باید برگزاری همایش‌های تخصص در ابعاد مختلف در دستور کار قرار گیرد.