رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۷ تیر ۱۳۹۸

بنوك - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بنوك

دانلود

استان کرمانشاه، به دلیل اقلیم، جغرافیا و پوشش گیاهی ویژه مانند مراتع حاصلخیز، دره‌های پربرکت و ارتفاعات پوشیده از جنگل، یکی از بهترین و بی‌نظیرترین نقاط ايران مي باشد .

بارندگی‌های فراوانی که در این خطه از کشور رخ می‌دهد ، به رشد و نمو گونه‌های مختلف گیاهان ، میوه‌ها و مواد خوراکی مهم و ضروری کمک شایانی كرده است ، امری که در ایجاد رژیم غذایی متنوع و منحصر به ‌فرد مردم این سرزمین نقش مهمی را ایفا می‌کند . اين استان، به دلیل قرار گرفتن در ناحیه‌ای با پوشش جنگلی و برخورداری از دره‌ها و مراتع ، از تنوع جالب و بی‌نظیر انواع گیاه و میوه مانند بلوط، پسته‌ی وحشی، بادام کوهی، آلبالوی وحشی، تمشک، گردو، زبان گنجشک ومواردي از اين قبيل برخوردار است که این موضوع بی‌ارتباط با ایجاد انواع غذاها و شیرینی‌های بومی و سنتی در این منطقه نیست . از جمله شیرینی‌های سنتی موجود در رژیم غذایی مردم استان کرمانشاه، می‌توان به بنوك اشاره کرد . شيريني خانگي كه از روغن حيواني ، مقداري نمك ، آرد ، شكر ، تخم مرغ و شير محلي تازه بعمل مي ايد ، ناني مطبوع به شكل قرص ، كه مي تواند به همراه چاي يك عصرانه ي دلپذير و لذيذ باشد و خستگي كار و فعاليت روزانه را از جسم جان به در كند .

عطر بی‌نظیر و فوق‌العاده‌ی نان‌های محلی، هوش از سر هر انسانی خواهد برد . نان‌هایی تازه که در تنور گرم خانگی و با دستان  مملو از عشق مادرانه و زنان هنرمند جای‌جای سرزمین‌من كرمانشاه ، طبخ می‌شود. در اين بين مي توان به شيريني هاي كرمانشاهي از جمله نان برنجي ، نان خرمايي ، كاك شكري ، برساق ، كلانه ، بژي و نان شكري اشاره كرد .