رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

بهترین بخش جنگلهای زاگرس در کرمانشاه است - نمایش محتوای خبر

 

 

بهترین بخش جنگلهای زاگرس در کرمانشاه است

مدیرکل منابع طبیعی استان با اشاره به اهمیت جنگلهای زاگرس بهترین مناطق این جنگلها را متعلق به استان کرمانشاه دانست.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه به اهمیت جنگلهای زاگرس تأکید کرد و گفت: 40 درصد از منابع آب کشور از طریق زاگرس تامین می شود که در این بین بهترین مناطق زاگرس متعلق به استان کرمانشاه است.

مراد شیخ ویسی افزود: هم اکنون حدود 80 هزار خانوار دامدار در استان به پوشش گیاهی زاگرس وابسته هستند که اگر این موضوع به درستی مدیریت نشود می‌تواند یک تهدید برای ادامه حیات جنگل های زاگرس باشد.

وی یکی از مهمترین دلایل نابودی جنگلهای زاگرس را وقوع آتش سوزی در این منطقه دانست و اظهار داشت: در سال گذشته تعداد و وسعت آتش سوزی جنگل ها و مراتع استان زیاد بود که اثرات نامطلوب آن به ‌صورت فرسایش خاک و از دست رفتن منابع طبیعی و پوشش گیاهی خود را نشان می دهد.

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه با بیان اینکه پوشش گیاهی مناسب می تواند تا 40 درصد جذب آب را افزایش دهد، گفت: بیش از 75 درصد از 11 میلیارد مترمکعب بارندگی سالانه در استان تبخیر یا از کرمانشاه خارج می شود.

شیخ ویسی حمایت و تقویت پوشش گیاهی استان کرمانشاه را ضروری و برای محیط زیست استان کلیدی برشمرد و افزود: هر سه عنصر حیاتی هوا، آب و خاک نیازمند وجود پوشش گیاهی مناسب هستند.

وی تصریح کرد: مشکل ریزگردها که هم اکنون در جنوب کشور به یک بحران تبدیل شده است در نتیجه از بین رفتن پوشش گیاهی در کشور همسایه سپس استان خوزستان ایجاد شده و اگر پوشش گیاهی استان کرمانشاه هم به درستی حمایت نشود در آینده باید شاهد ریزگردهای وسیع‌تر در این استان باشیم.

مدیرکل منابع طبعی استان گفت: 163هزار هکتار منطقه حفاظت شده گونه های مختلف جانوری و گیاهی در استان وجود دارد که این رقم 7/6 درصد از مساحت کل استان را شامل می شود در حالی که طبق استاندارد جهانی باید این مساحت 10 درصد باشد. در استان کرمانشاه یک میلیون و 200 هزار هکتار مرتع و 527 هزار هکتار جنگل وجود دارد.