رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

بهره‌وری در آموزش عالی کشور بالاست - نمایش محتوای خبر

 

 

بهره‌وری در آموزش عالی کشور بالاست

بهره‌وری در آموزش عالی کشور بالاست

رییس دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: امروز بهره‌وری در حوزه آموزش عالی کشور بالاست و این یک نکته مثبت و ارزشمند است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، دکتر محمدابراهیم اعلمی آل آقا در جلسه شورای اداری استان که با حضور معاون پارلمانی رییس جمهور در محل سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهارکرد: استان کرمانشاه از بعد توسعه یافتگی فضای دانشجویی و تعداد دانشجو با دارابودن جمعیتی بالغ بر 100 هزار دانشجو، رتبه 23 کشور را دارد.

وی ادامه داد: استان کرمانشاه نیازمند توسعه در بخش دانشگاه های دولتی است و در این بین توسعه رشته های تحصیلات تکمیلی یک امر لازم و ضروری است.

رییس دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: خوشبختانه استان کرمانشاه به دلیل قرارگرفتن در همجواری کشور عراق می‌تواند در مسیر توسعه آموزش عالی بصورت فراملی قدم بردارد، کما اینکه در طول سه سال اخیر این مهم در دستور کار بوده و هست.

اعلمی آل آقا خاطرنشان کرد: در سال 93 تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه رازی 45 نفر بود که این تعداد در سال 94 به 65 نفر رسید و امروز خوشبختانه به 200 نفر رسیده است.

وی با اشاره به همکاریهای بین المللی دانشگاه رازی در مباحث آموزشی و پژوهشی گفت: دانشگاه رازی در حال حاضر با دانشگاه های فنلاند، سوئد، دانمارک، ترکیه و عراق همکاریهای بین المللی در امور آموزشی و پژوهشی دارد. رییس دانشگاه رازی کرمانشاه اظهارکرد: اینکه امروز می بینیم مردم به ادامه تحصیل فرزندان خود بها می‌دهند امری ارزشمند است که باید دانشگاه نیز بتواند به این نیازها پاسخ داده و آموزشی با کیفیت را به فرزندان آنان ارائه دهد.

اعلمی آل آقا خاطرنشان کرد: بحث تحریم ها نیز شرایطی را به وجود آورده که باعث شده نگاه به داخل در امر آموزش عالی بیش از پیش شود. وی با بیان اینکه بهره وری آموزش عالی در کشور بسیار بالاست، افزود: امروزه یک دانشجوی خارجی با 20 هزار دلار می تواند مقطع دکتری را در دانشگاه های معتبر ایران بگذراند که اگر این دانشجو بخواهد همان مقطع و همان رشته را در دانشگاه های شرق آسیا بگذراند باید سه برابر این رقم را پرداخته و اگر بخواهد در دانشگاه های اروپا و یا آمریکا این دوره را طی کند باید پنج برابر پرداخت کند.

رییس دانشگاه رازی کرمانشاه خاطرنشان کرد: این درحالیست که سطح کیفی آموزش عالی در دانشگاه های دولتی ایران به حدی بالاست که دانشجویان آن به راحتی می توانند پذیرش بهترین دانشگاه های کشور را بگیرند.

وی با انتقاد از برخی مباحث طرح شده در رسانه ها تحت عنوان فروش پایان نامه و ... گفت: مباحثی همچون فروش پایان نامه و ... در دانشگاه‌های دولتی به ندرت دیده می‌شود. اعلمی آل آقا خاطرنشان کرد: دولت امسال هشت هزار میلیارد تومان برای تجهیز دانشگاه‌های کشور بودجه اختصاص داده، اما تا به امروز که هشت ماه از سال می گذرد هنوز یک ریال از آن به دانشگاه ها پرداخت نشده است.