سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

بهره برداری از منابع آب سدها 10 هزار هکتار زمین کشاورزی را سیراب میکند - نمایش محتوای خبر

 

 

بهره برداری از منابع آب سدها 10 هزار هکتار زمین کشاورزی را سیراب میکند

بهره برداری از منابع آب سدها 10 هزار هکتار زمین کشاورزی راسیراب میکند

فرماندار قصر شیرین: با بهره برداری از آب سه سد زاگرس، تنگه حمام و شرفشاه و شبکه های پایین دست خطوط انتقال آن در مجموع 10 هزار هکتار از زمین های کشاورزی دیم شهرستان زیر پوشش آبیاری کلاسیک و مدرن قرار می گیرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، فرامرز اکبری فرماندار قصرشیرین گفت: با بهره برداری از آب سه سد زاگرس، تنگه حمام و شرفشاه و شبکه های پایین دست خطوط انتقال آن در مجموع 10 هزار هکتار از زمین های کشاورزی دیم شهرستان زیر پوشش آبیاری کلاسیک و مدرن قرار می گیرد.

فرامرز اکبری در حاشیه بازدید از سدهای در دست اجرای شهرستان قصرشیرین افزود: سد تنگه حمام ( شهدای گمنام ) هم اکنون با پیشرفت بسیار خوبی در دست انجام است که این سد با اهداف شرب ، صنعت و کشاورزی با ذخیره 45 میلیون تا 60 میلیون متر مکعب تنظمی آب خارج می شود که سه هزار هکتار زمین های زیر دست را تحت چوشش قرار می دهد.

وی اظهار کرد: در حوزه سمت راست یک هزار و 800 هکتار که خطوط انتقال و تجهیزات آن انجام شده و شبکه های داخل مزارع نیز توسط جهاد کشاورزی آماده شده و تا اسفندماه مورد استفاده بهره برداری قرار می گیرد. وی گفت: در سطح یک هزار و 200 هکتار از سمت چپ آن نیز امور آب کار خطوط انتقال را انجام شده و تنها شبکه های داخل مزارع مانده که این بخش هم پیشرفت 70 تا 80 درصدی دارد و امید است با تکمیل آن برای سال آینده از آب این سد استفاده شود که با توجه به مشکل آب گلخانه های شهرستان قرار است از این محل تامین آب این گلخانه ها صورت گیرد.

فرماندار قصرشیرین افزود: سد زاگرس نیز 5ناحیه عمرانی دارد که نواحی 1 و 2و 3 در داخل گیلانغرب و نواحی 4 و 5 در قصرشیرین واقع شده که ناحیه 4 با زیر پوشش قرار دادن 2 هزار و 760 هکتار از زمین های کشاورزی هم اکنون 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که 400 هکتار آن آماده است و 2 هزار و 300 هکتار آن نیز کار شبکه گذاری در دست انجام است.

وی اضافه کرد: در ناحیه عمرانی 5 نیز یک هزار و 300 هکتار است که 2 کیلومتر آن کانال است و در مجموع 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که کار از سوی امور آب به سرعت در دست اقدام است و پیشرفت بسیار خوبی دارد.

وی در خصوص سد شرفشاه سومار نیز گفت : این سد از محل صندوق ذخیره ارزی با موافقت رهبر مظعم انقلاب اسلامی تامین اعتبار شده که در مجموع پنج هزار و 700 میلیارد ریال اعتبار دارد که تا کنون یک هزار و 700 میلیارد ریال برای آن تخصیص و هزینه شده است که بدنه سد پیشرفت 80 درصدی دارد و چهار هزار هکتار از زمین های کشاورزی منطقه را زیر پوشش قرار می دهد و هم اکنون مشکلی برای تخصیص اعتبار آن نیست .

وی پیشرفت فیزیکی شبکه های انتقال را 25 درصد اعلام کرد که در مجموع هم اکنون 550 تن اشتغال زایی داشته و امید است تا اواخر فروردین سال 96 آبگیری شود.

مدیراحداث تکمیل سد شرفشاه سومار بر عهده جهاد نصر است و به لحاظ تخصیص اعتباری مشکلی نداریم و با تسریع در روند احداث آن این سد تا دو سال تکمیل و آماده بهره برداری است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمانشاه نیز گفت: هدف از بازدید از سدهای در دست احداث حوزه شهرستان قصرشیرین بررسی روند عملیات اجراییآن ها بود که با توجه به اینکه اعتبار این سد ها از محل صندوق توسعه ارزی پیش بینی شده و مشکلی برای تامین اعتبار وجود ندارد، کار با سرعت و شتاب بیشتری انجام شود و از آب سدها برای شرب ، صنعت و کشاورزی بهره گیریم. کیاست امیریان افزود: امید است بتوانیم سال آینده بخشی از سدهای زاگرس و تنگه حمام را آماده بهره برداری کنیم و امسال نیز سد شرفشاه سومار با بخش اعظمی از عملیات خاکبرداری که در آن صورت گرفته امید است تا سه ماهه اول سال 96 آبگیری شود .

وی اظهار کرد: عملیات اجرایی سد شرفشاه در بخش مرزی سومار واقع است ، از سال 89 آغاز شد و دریاچه سد نیز در420 هکتار با قابلیت ذخیره سازی 131میلیون متر مکعب پیش بینی شده است که با بهره برداری از این سد علاوه بر تامین آب مورد نیاز چهار هزار و 800 هکتار اراضی کشاورزی آب مورد نیاز بخش صنعت و همچنین مشکل آب کمبود آب آشامیدنی منطقه نیز را مرتفع می کند.

نمیانده مردم قصرشیرین ، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: منابع آب سدها و شبکه های انتقال آب به زمین های زراعی هدیه بسیارخوبی از سوی نظام اسلامی و عنایت رهبر معظم انقلاب اسلامی به مردم منطقه است که با بهره برداری از آب این سدها شاهد رونق در بخش تولید و کشاورزی و تحول منطقه و شکوفایی آن خواهیم بود.

فرهاد تجری افزود: شهرستان های قصرشیرین ،گیلانغرب و سرپل ذهاب دارای زمین های بسیار مرغوبی است که به تزریق آب از طریق شبکه های خط انتقال شاهد تحول و بالفعل شدن آن خواهیم بود و این یعنی انقلاب بسیار بزرگی در بخش تولید رخ می دهد و از قبل آن با توجه به فرصت های مرز برای صادرات می توان از تولیدات منطقه برای صادرات و افزایش درآمد مرزنشینان و ایجاد صنایع تبدیلی استفاده کرد.