سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا در صنعت فولاد کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا در صنعت فولاد کرمانشاه

بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا در صنعت فولادکرمانشاه

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه گفت: با تلاش های سرمایه گذاران بخش خصوصی تکنولوژی پیشرفته دنیا برای اولین بار در ایران در مجتمع ذوب آهن و نورد شهدای کرمانشاه به کارگرفته می شود که کاهش چشمگیر مصرف انرژی و همچنین کاهش قیمت تمام شده را در پی خواهد داشت.

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، مهندس رضا رحیمی در نشست بررسی طرح توسعه مجتمع ذوب آهن و نورد شهدای کرمانشاه اظهار کرد: طی سالیان گذشته در شهرهای کویری مانند یزد و اردکان که از منابع آبی محدودی برخوردارند شاهد توسعه گسترده صنایع فولاد بوده ایم، در حالیکه استان کرمانشاه با وجود برخورداری از منابع آبی و معدنی مناسب، در این حوزه از توسعه چندانی برخودار نبوده که این موضوع یک غفلت تاریخی محسوب می شود.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه افزود: طی این سال ها تنها مجموعه جهان فولاد به بهره برداری رسیده که در کار خود هم کاملاً موفق ظاهر شده است.

به تازگی هم سرمایه گذار دیگری در این عرصه ورود پیدا کرده که فاز اول مجتمع ذوب آهن و نورد شهدای کرمانشاه با مدیریت این کارآفرین به زودی به بهره برداری می رسد. این مدیر ارشد اقتصادی استان عنوان کرد: کرمانشاه دارای مزیت های قابل توجهی در زمینه نیروی انسانی، انرژی و مواد معدنی است که این مزیت ها امکان و بستر ایجاد چندین مجموعه موفق در حوزه فولاد را به خوبی فراهم کرده است. وی با استقبال از طرح توسعه مجتمع ذوب آهن و نورد شهدای کرمانشاه اظهار کرد: خوشبختانه سرمایه گذار این طرح از سوابق و توانمندی های خوبی در این عرصه برخوردار می باشد و از فناوری و دانش روز این حوزه آگاه است.

رحیمی اشتغال زایی بسیار بالا را یکی از ویژگی های ارزشمند طرح خواند و گفت: با بهره برداری از این طرح بیش از هزار نفر از جوانان مستعد و جویای کار کرمانشاهی جذب این مجموعه تولیدی خواهند شد که یک اتفاق دلگرم کننده محسوب می شود.

مدیریت ارشد استان نیز در روند اجرایی این ‍پروژه که با جدیت در حال انجام است و همچنین در فرایند دریافت مجوزها از وزارت صنعت و معدن، حمایت ها و ‍‍پیگیری های لازم را انجام خواهد داد. این مدیر ارشد اقتصادی استان گفت: امروزه در سطح دنیا از تکنولوژی های بسیار پیشرفته ای در زمینه تولید فولاد به کار گرفته می شود که قیمت تمام شده را بسیار کاهش می دهد.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا را یکی از ویژگی های این طرح دانست و افزود: با تلاش های مدیریت مجتمع ذوب آهن و نورد شهدای کرمانشاه این تکنولوژی پیشرفته برای اولین بار در ایران و توسط بخش خصوصی به کارگرفته می شود. که موضوع کاهش چشمگیر مصرف انرژی و همچنین کاهش قیمت تمام شده و افزایش توان رقابتی محصول در بازار را در پی خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه مجوزهای زیست محیطی طرح باید اخذ شود، اظهار کرد: مدیریت ارشد استان به دنبال ایجاد یک توسعه پایدار است و صنایعی که در استان احداث می شوند حتماً باید از آلایندگی های که سلامت کرمانشاهیان را به خطر می اندازد، به دور باشند.

رحیمی با تقدیر از عملکرد بخش خصوصی در این زمینه اظهار کرد: هنگام راه اندازی محموعه سیمان سامان این نگرانی ها وجود داشت که گرد و غبار ناشی از فعالیت های این کارخانه مشکلات زیست محیطی را برای کرمانشاه ایجاد کند، ولی به دلیل حضور یک مجری توانمند از بخش خصوصی که برای سلامت همشهریانش ارزش قایل است ما شاهد کمترین میزان آلایندگی هستیم که این قابل تقدیر است.

وی ادامه داد: ‍پروژه مجتمع ذوب آهن و نورد شهدای کرمانشاه در شرق شهر صحنه قرار گرفته و ممکن است بادهای بومی منطقه آلودگی های حاصل از کارخانه را به شهر منتقل کنند، بنابراین از مجری این طرح که از افراد توانمند بخش خصوصی است انتظار می رود به گونه ای استاندارها را رعایت کند که مشکلی برای سلامتی مردم منطقه ایجاد نشود. معاون استاندار کرمانشاه با تاکید بر این نکته که سختگیری های لازم را در این زمینه انجام خواهد داد ، خاطرنشان کرد: اشتغال و تولید با این قید قابل قبول است که سلامت کرمانشاهی ها با تولید مواد آلاینده به خطر نیفتد.

این مدیر ارشد اقتصادی استان تامین آب را یکی از دغدغه های صنایع بزرگ در استان دانست و گفت: خوشبختانه در دوران ریاست جمهوری آیت اله هاشمی نهضت سد سازی در کشور راه افتاد و سدهای ساخته شده در کرمانشاه نیز به گونه ای مدیون حرکت ارزشمند ایشان در آن سال هاست. وی ادامه داد: امروزه اغلب سدهای استان یا به بهره برداری رسیده اند و یا در مرحله اتمام هستند که این امر ظرفیت بسیار خوبی را برای تأمین آب صنایع برای ما به وجود آورده است.

رحیمی استفاده از پساب شهری تصفیه شده برای تأمین آب صنایع بزرگ را از سیاست های جدی دولت تدبیر و امید معرفی کرد و گفت: با توجه به نزدیکی شهر صحنه بخشی از آب مورد نیاز مجتمع ذوب آهن و نورد شهدای کرمانشاه از طریق تصفیه پساب شهر صحنه تامین می کنیم.

وی با انتقاد از مصرف نامناسب آب در بخش کشاورزی اظهار کرد: در حوزه کشاورزی باید به گونه ای مدیریت شود که منابع آبی ارزشمند استان صرف تولید کالاهایی کانند هندوانه، سیب زمینی و ذرت نشود و بخشی از این منابع به بخش صنعت تخصیص یابد.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری زیرساخت های استان در زمینه تأمین برق و گاز این مجموعه صنعتی تولیدی را کافی دانست و گفت: هم اکنون استان در زمینه برق مازاد تولید دارد و با بهره برداری از دو نیروگاه در دست احداث این مازاد افزایش بیشتری پیدا می کند.

در زمینه گاز نیز مشکل خاصی نیست و فردا با حضور وزیر نفت یک خط گازی که از جوار همین مجموعه عبور می کند؛ افتتاح می شود.