سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

بهینه‌سازی مصرف آب در بخش کشاورزی را در برنامه داریم - نمایش محتوای خبر

 

 

بهینه‌سازی مصرف آب در بخش کشاورزی را در برنامه داریم

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: بهینه‌سازی مصرف آب در بخش کشاورزی را در برنامه داریم.

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، خسرو شهبازی در اولین کارگروه بهره‌وری آب کشاورزی اظهار کرد: این کارگروه به منظور همفکری و هماهنگی برای برنامه‌ریزی در خصوص دستیابی به بهره‌وری آب در بخش کشاورزی تشکیل شده و امید است بتواند نقش مهمی در مدیریت منابع آبی داشته باشد.

شهبازی با تاکید بر اینکه بهره‌وری آب کشاورزی با افزایش راندمان آبیاری محقق خواهد شد، اظهار کرد: امروزه یکی از مباحث مهم و اساسی در دنیا و کشور ما که جزو کشورهای نیمه خشک و خشک دنیا بوده و با کمبود منابع آبی روبروست، تلاش برای جلوگیری از مصرف بی رویه آب است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به مصرف 90 درصدی آب در بخش کشاورزی، خاطرنشان کرد: رویکرد مجموعه جهاد کشاورزی به سمت افزایش راندمان آبیاری و مجهز کردن اراضی به سیستم‌های آبیاری نوین با هدف بهینه‌سازی مصرف آب در بخش کشاورزی است.

شهبازی در ادامه راندمان آبیاری در سیستم‌های آبیاری بارانی را 65 درصد عنوان کرد و افزود: رویکرد و تاکید جهاد کشاورزی بیشتر روی سیستم‌های تیپ (نواری) است که بالای 90 درصد راندمان آبیاری دارند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه همچنین استفاده از آب سبز را بسیار موثر دانست و گفت: به دنبال تولیدات پایدار با حداقل مصرف آب هستیم. شهبازی افزود: برنامه ریزی شده تا سال 97، 150 هزار هکتار از اراضی استان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شوند.