سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

به دنبال ایجاد موجی برای شناسایی توانمندهای شغلی زنان هستیم - نمایش محتوای خبر

 

 

به دنبال ایجاد موجی برای شناسایی توانمندهای شغلی زنان هستیم

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده گفت: به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه؛ فهیمه فرهمندپور دردوره آموزشی توان افزایی و ارتقاء مهارت های شغلی زنان به دنبال ایجاد موجی برای شناسایی توانمندهای شغلی زنان هستیممدیر و مسئول استان کرمانشاه افزود: یک تفاهم نامه ای در سال گذشته بین حوزه زنان و خانواده وزارت کشور در خصوص توانمندسازی زنان مدیر در سطح کشور به امضاء رسید که برگزاری این دوره در کرمانشاه در راستای اجرای این تفاهم نامه است.

وی اظهار داشت: با جدیت در راستای توانمندسازی و ارتقاء مهارت های شغلی زنان مدیر و مسئول در کشور حرکت می کنیم و به همین منظور بیش از 2 هزار نفر از زنان مدیر کشور تا پایان اردیبهشت ماه این دوره را خواهند گذراند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: بیش از 2 هزار و 200 زن در کشور برای شرکت در این دورها ها شناسایی شده اند که اولین این دوره در استان خراسان رضوی از 15 بهمن ماه برگزار شد و وتلاش داریم کل این دوره ها را در تمامی استان های کشور تا پایان اردیبهشت ماه برگزار کنیم.

فرهمندپور تصریح کرد: قرار بود که این دوره ها از تابستان سالجاری شروع شوند که به دلیل برخی از مشکلات با تاخیر شروع شدند لذا برگزاری این دوره آموزشی هیچ ربطی به بحث نزدیکی انتخابات ندارد و کار ما صرفاً در خصوص مسائل فرهنگی اجتماعی و اداری است.

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانوادهگفت: در این دوره آموزشی سه عنوان در زمینه سازوکارهای نقادی و اسناد بالادستی در حوزه زنان،نقش و سهم زنان در اسناد ملی و بین المللی و همچنین توانمندسازی حقوقی و عدالت محوری جنسیتی تدریس و ارائه خواهد شد.

وی هدف از برگزاری این دوره های آموزشی را افزایش کیفیت پست های مدیریتی توسط زنان عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه تعداد مدیران زن از لحاظ کمیت قابل انتظار نیست بنابراین قصد داریم با برگزاری این دوره های آموزشی،کیفیت مدیریت توسط زنان را افزایش دهیم که این مسیر می تواند راه منطقی برای افزایش کمیت این قشر موثر جامعه باشد زیرا افزایش کمیت و مهارت های شغلی زنان برای ما مهم است.

فرهمندپور هدف دیگر از برگزاری این دوره ها حساسیت بخشی به زنان در حوزه های زنان عنوان کرد و گفت: زنان و بانوانی که پست های مدیریتی را می گیرند آن انتظاری که از آنها در حوزه زنان می رود چندان قابل توجه نیست لذا با برگزاری این دوره ها می خواهیم که زنان دارای پست های مدیریتی نسبت به حوزه کاری زنان در جامعه حساس شوند و بیش از پیش برای ارتقای این حوزه تلاش نمایند.

وی با بیان اینکه در کشور ما خلاء های جدی نسبت به حوزه زنان وجود دارد گفت: زنان برای جبران این خلاء ها باید نقش موثر خود را ایفا کنند و نسبت به حوزه های کاری خود در بخش زنان حساس شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران هدف سوم از برگزاری این دوره ها را ایجاد موجی از توانمندسازی و توجه به توانمند نمودن زنان در کشور برشمرد و گفت: قطعاً با برگزاری 44 دوره آموزشی و حضور بیش از 2 هزار نفر از زنان مسئول کشور موجی در وضعیت حوزه زنان ایجاد خواهد شد لذا ما در برگزاری این دوره ها هدفی جز توجه به زنان نداریم و باید تلاش کنیم که برداشت های در حوزه زنان برای توجه به توانمندی زنان به هم نزدیک شود.

وی با بیان اینکه بیش از 20 سال است که در حوزه زنان فعالیت دارم،گفت: در این دوره ها می خواهیم که دانستنی ها و معلومات خود را در خصوص رویکرد متعارف در حوزه زنان بیش از پیش مورد مطالعه قرار دهیم و هدفی جز این نداریم.

فرهمندپور با اشاره به سه رویکرد متفاوت در مواجهه با جایگاه زنان گفت: سه رویکرد در مواجهه با جایگاه زنان وجود دارد که اولین رویکرد آن دیدگاه سنتی نسبت به زن با مولفه هایی همچون باور به ناتوانی و فرودستی زنان در مقایسه با مردان،محدود سازی حوزه نقش آفرینی زنان،آسیب خیز دانستن هر گونه حضور اجتماعی زنان می باشد که این رویکرد هیچ ارتباطی به دین ندارد بلکه ریشه در سنت ها و حرف های کهن دارد.

وی دومین رویکرد در مواجهه با جایگاه زنان را دیدگاه مدرن مبتنی بر اندیشه های فمینستی عنوان کرد،اظهار داشت: این رویکرد اعتقاد به برابری کامل و انکار مطلق نقش های جنسیتی دارد. مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده گفت: آن رویکردی راکه ما در مواجهه با جایگاه زنان قبول داریم رویکرد مبتنی بر رویکردهای دینی است که این رویکرد باور به کرامت عمومی انسان بدون هر گونه تمایز،پذیرش تفاوت های طبیعی موثر بر نقش ها و کارکردها و تعدیل دیدگاه برابر دارد.

فرهمند پور همچنین بیان داشت:در این دوره آموزشی که برای زنان مدیر و مسئول کرمانشاه در دو روز برگزار می شود مبتنی بر 37 ساعت آموزش مجوز دارمی باشد که در سوابق کاری شرکت کنندگان لحاظ می شود. به گفته وی 12 ساعت از این دوره آموزشی به صورت 3 نیمروز و تدریس مباحث توانمندسازیو 25 ساعت آن به شکل غیر حضوری خواهد بود.

وی بیان داشت: زنان دارای پست مدیرکل یا معاون آن در دستگاه های اجرایی و همچنین زنان شاغل در دستگاه های اجرایی به عنوان مشاور و کارشناسان شاغل در فرمانداری ها و استان هایی که فرماندار زن یا بخشدار زن دارند،مشمول شرکت در این دوره های آموزشی هستند.