جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

بیانات رهبر معظم انقلاب به مناسبت سی و یکمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)

بیانات رهبر معظم انقلاب به مناسبت سی و یکمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)


بیانات رهبر معظم انقلاب به مناسبت سی و یکمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)

??امروز مراسم بزرگداشت امام بزرگوار به شکلی متفاوت از شکل معمول این مراسم اجرا می‌شود.
 
??چگونگی برگزاری مراسم مهم نیست، اصل قضیه گفتگو از امام بزرگوار است، که ما امروز و فردای کشورمان به این احتیاج داریم، امام بزرگوار، سالها پس از فقدان ظاهری، در بین ما زنده است و باید زنده بماند، ما از فکر، معنویت و انگشت اشاره او استفاده کنیم.
 
??امروز میخواهم در مورد یک خصوصیت مهمی از امام بزرگوار صحبت کنم، البته ایشان دارای خصوصیات برجسته و متعددی بودند.
 
??امام انسان تحول خواه و تحول آفرین بود، امام نقش فرمانده داخل در عملیات و نقش رهبر به معنای واقعی را داشتند.
 
??ایشان بزرگترین تحولات را در دوران و زمان خودشان، در حوزه ها و عرصه های متنوعی ایجاد کردند.
 
??اولا روحیه تحول خواهی از دیر زمان در این بزرگوار وجود داشته و این چیزی نبود که در آغاز نهضت اسلامی به وجود بیاید، از دوران جوانی ایشان انسان تحول خواهی بودند
??این روحیه تحول خواهی را ایشان اعمال کردند و تحول آفرینی کردند، میدانی وارد مسئله تحول شدند، نه فقط گفتاری و دستوری.
 
??از تحول آفرینی روحی در یک مجموعه ای از طلاب جوان در قم، تا تحول آفرینی وسیع در ملت ایران، عموم ملت؛ آن مسئله قم عبارت است از درس اخلاق ایشان، ایشان ده‌ها سال پیش از نهضت و دروس فقه، درس اخلاق داشتند.
 
??البته نمیتوانم قاطعانه ادعا کنم آن جلساتی را که تشکیل می‌دادند بعدها به نهضت عظیم سیاسی منتهی شود.
 
??ایشان به معنای واقعی کلمه در ملت ایران تحول ایجاد کردند، مخاطب ایشان در این تحول عبارت بود از ملت ایران، قبل از نهضت امام مبارزات وجود داشت اما به تعدادی دانشجو منتهی می‌شد.
 
??بحث امام یک گروه یا جمع محدود نبود، بحث ملت ایران بود، ملت مثل اقیانوس است، به طوفان درآوردن یک اقیانوس کار هر کسی نیست.
??در دورانی که نهضت شروع شد، ملت با سرنوشت خود هیچ ارتباطی نداشتند و مردم خمود و تسلیم بودند، این حرکت مطالبه کردن چیزهای مهم مطلقا در رفتار ملت ایران وجود نداشت و امام ایمان آن را ایجاد کرد.
 
??تحول دیگر، تحول در نگاه مردم به خودشان و به جامعه بود، ملت ایران نسبت به خود یک نگاه حقارت پندارانه داشت، یعنی اینکه ملت بر اراده قدرت ها و ابر قدرت ها فائق بیاید، مطلقا بر ذهن کسی خطور نمی‌کرد.
 
??یک تحول دیگر تحول در مطالبات اساسی مردم بود، مثلا گروهی مطالبه ای از قدرتمندان آن زمان داشتند، مثلا یکی خیابان آسفالت شود که این را تبدیل کردن به استقلال و آزادی و نه شرقی و نه غربی.
 
??یک تحول دیگری که امام به وجود آورد تفاوت نگاه در دین بود و مردم آن را در نماز و روزه و ازدواج و طلاق میدانستند، امام برای دین رسالت نظام سازی و تمدن سازی تعریف کرد و مردم نگاهشان به دین به کلی متحول شد.
 
??تحول دیگر تحول نگاه در آینده بود، آن زمانی که نهضت شروع شد و امام به میدان آمدند، در نگاه مردم آینده ای دیده نمی‌شد، این تبدیل شد به ایجاد تمدن نوین اسلامی.
 
??مردم دنبال این هستند که تمدن نوین اسلامی و اتحاد عظیم اسلامی را به وجود بیاورند.
 
??در یک حوزه تخصصی تر تحول در مبانی معرفتی کاربردی بود، امام فقه را وارد عرصه نظام سازی کردند، البته مسئله ولایت فقیه هزار سال در نظرات فقها وجود داشت اما امام آن را وارد مسائل اصلی فقهی کردند.
حوزه دیگری که ایشان تحول آفریدند، تحول در نگاه به جوانان بود، مثلا سپاه پاسداران که به وجود آمد ایشان جوانان بیست و پنج ساله را در راس آن قرار دادند.
 
??در مسائل قضایی ایشان اعتماد عجیبی به فکر و عمل جوانان کردند، البته ایشان ظرفیت های غیر جوان را نفی نمی‌کردند. ایشان به جوانان به عنوان ثروت نظام اعتماد می‌کردند.
 
??در نیروهای مسلح، در سپاه جوانان را گذاشتند و در ارتش شهید فلاحی یا ظهیرنژاد را گذاشتند.
 
??امروز هم همین عقیده را داریم که باید در پیشبرد کشور از نیروی جوان استفاده کنیم، اما به این معنا نیست که نیروهای غیر جوان برای کشور سرمایه نیستند.
 
??کسی تصور نمیکرد که روی حرف آمریکا بشود حرف زد، اما امام کاری کردند که خود روسای جمهور آمریکا گفتند آیت الله خمینی ما را تحقیر کرده است.
 
??امام به معنای واقعی، امام تحول بود و اینها را از خدا می‌دانست. واقعا هم همین است.
 
??ایشان به حرکت جوانان خیلی اهتمام می‌ورزید. باید از امام درس بگیریم هر جامعه زنده و پویای نیاز به تحول دارد.