جهش تولید | چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

بیش از هزار فقره ولادت امسال در سنقرو کلیایی - نمایش محتوای خبر

 

 

بیش از هزار فقره ولادت امسال در سنقرو کلیایی

بیش از هزار فقره ولادت امسال در سنقرو کلیایی اتفاق افتاده

معاون فرماندار سنقر و کلیایی گفت: در9 ماه گذشته یک هزار و 31 مورد ولادت و 383 مورد هم فوت در این شهرستان اتفاق افتاده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش نشان می دهد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، افشین رحیمی روز دوشنبه در جلسه بررسی ثبت وقایع حیاتی سنقر و کلیایی افزود: در همین مدت 736 مورد هم ازدواج صورت گرفته که این مقدار نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته 96 مورد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه آمار و اطلاعات دقیق و صحیح یکی از ضرورتهای مهم در راستای برنامه ریزی برای رسیدن به توسعه می باشد، گفت: داشتن آمار در حوزه منابع انسانی از قبیل، ولادت، ازدواج و طلاق و مرگ و میر در ثبت احوال برای برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت لازم و ضروری بوده و کار ثبت احوال هم در این خصوص بسیار حساس و حیاتی است.

رئیس اداره ثبت احوال سنقر و کلیایی نیز میانگین سن ازدواج را در این شهرستان برای پسران 9/27 و در دختران 2/23 سالگی اعلام کرد و گفت: این موضوع در میانگین استانی در پسران 2/29 و دختران 6/24 می باشد.

رضا ادیبی افزود: نامهای امیرعلی، امیرعباس، حسین، امیرحسین و ابوالفضل برای نوزادان پسر و نامهای باران، زهرا، فاطمه، رهاو اسرا برای نوزادان دختر بیشترین فراوانی رادر پنج نام اول نام گذاری در سال جاری در این شهرستان داشته است.

وی بیماریهای قلبی و عروقی، سرطانها و بیماریهای دستگاه تنفسی را از اصلی ترین دلایل مرگ و میر در این شهرستان ذکر کرد. ادیبی از صدور هفت هزار و 934 فقره کارت هوشمند ملی و 2 هزار و 223 فقره شناسنامه مکانیزه در این شهرستان خبر داد و گفت: افرادی که تاکنون در این خصوص اقدامی نکرده اند برای اطلاع و اقدام به اداره ثبت احوال مراجعه نمایند.

آزاده یاوری، رئیس مرکز بهداشت سنقر و کلیایی هم در خصوص اهمیت تشکیل پرونده های الکترونیکی سلامت و ثبت خدمات بهداشتی به مردم شهر وروستاها در سامانه سیب گفت: تعداد 80 خانه بهداشت روستایی به مردم روستاها خدمات رسانی می کنند اما متاسفانه به دلیل مشکلات پوشش اینترنتی در این روستاها با مشکل جدی روبرو هستیم. سنقر و کلیایی در فاصله 86 کیلومتری شمال شرق کرمانشاه واقع شده است.