جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

بیش از 70 درصد آلودگی هوا ناشی از وسایل نقلیه است - نمایش محتوای خبر

 

 

بیش از 70 درصد آلودگی هوا ناشی از وسایل نقلیه است

بیش از 70 درصد آلودگی هواناشی از وسایل نقلیه است

معاون فنی محیط زیست استان کرمانشاه معتقد است، 70 تا 80 درصد آلودگی هوای شهرهای بزرگ ناشی از وسایل نقلیه است.

فریدون یاوری به مناسبت روز هوای پاک( 29 دی) در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با اشاره به مشکل آلودگی هوا که امروزه اکثر شهرهای بزرگ کشور را درگیر کرده، اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته حدود 70 تا 80 درصد آلودگی هوا ناشی از خودروها و وسایل نقلیه  و بخش باقی مانده نیز ناشی از آلودگی صنایع و دیگر عوامل است.

وی ادامه داد: آلودگی ناشی از خودروها نیز به چند مولفه از جمله کیفیت سوخت مصرفی، میزان مصرف سوخت و نوع موتور خودرو که چه میزان آلاینده وارد هوا می‌کند، بستگی دارد.

معاون محیط زیست استان کرمانشاه معتقد است، چون بخش عمده آلودگی هوا ناشی از خودروها است، با مدیریت این سه مولفه می‌توان بخش قابل توجهی از آلایندگی ناشی از خودروها را کاهش داد.

یاوری در ادامه از پنج پارامتر اصلی که برای بررسی آلودگی هوا اندازه‌گیری می‌شود نیز یاد کرد و افزود: این پنج شاخص شامل ذرات معلق، ازن، ناکس، ساکس و منواکسیدکربن می‌باشد که ناکس و ساکس نیز بیانگر میزان اکسیدهای ازت و گوگرد است.

به گفته این مسئول، افزایش هریک از این آلاینده‌ها می‌تواند آلودگی هوا محسوب شود و سلامت انسان‌ها و محیط زیست را به خطر بیندازد.

وی انواع سرطان، بیماری‌های ریوی، بیماری‌های قلبی و عروقی و حتی بیماری‌های عصبی را از پیامدهای آلودگی هوا برای انسان دانست.

معاون فنی محیط زیست استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: گاهی خود آلاینده‌ها با هم واکنش می‌دهند و پیامدهای شدید بیشتری را ایجاد می‌کنند.

یاوری آلودگی هوا را بر محیط زیست و حتی آب و خاک نیز موثر دانست و تاکید کرد: زمانی‌که ترکیبات ازت و گوگرد همراه باران فرود آیند هم PH آب‌های سطحی و زیرزمینی را تغییر می‌دهند و هم روی PHخاک اثر می‌گذارند.

وی گفت: این مواد آلاینده باعث تخریب و سوختن برگ‌های گیاهان نیز می‌شوند.

معاون فنی محیط زیست کرمانشاه به وضعیت آلاینده‌ها در استان کرمانشاه هم اشاره و اظهار کرد: حدود 10 سال است که پنج پارامتر اصلی را اندازه می‌گیریم و همه آنها بجز ریزگردها در حد استاندارد هستند.

به گفته این مسئول، تنها عامی که باعث آلودگی هوای استان کرمانشاه می‌شود چشمه‌های گرد و غباری است که وارد جو شده و غلظت ذرات معلق را بالا می‌برد.

یاوری تاکید کرد: پایش‌های مدام آنلاین نشان می‌دهد غلظت سایر ذرات آلاینده در حد استاندارد است.

وی گفت: البته نباید فراموش کنیم در حد استاندارد بودن به معنای نبود آلودگی نیست و همین امر نباید باعث شود به پاک نگه‌داشتن هوا بی‌توجه شویم.