جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

بیماریهای قلبی؛ علت 40 درصد مرگ جوانان ایرانی - نمایش محتوای خبر

 

 

بیماریهای قلبی؛ علت 40 درصد مرگ جوانان ایرانی

بیماریهای قلبی؛ علت 40 درصدمرگ جوانان ایرانی

کارشناس مسئول بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه بیماریهای قلبی و عروقی یکی از شایع ترین علل مرگ و میر در ایران به شمار می رود، گفت: نزدیک به 40 درصد از علل فوت جوانان در ایران بیماریهای قلبی شناخته شده است.

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، دکتر ویدا صنیعیبه مناسبت "روز جهانی قلب" اظهار کرد: در سالهای اخیر آمار مرگ و میر بیماران قلبی و عروقی در دنیا افزایش چشمگیری داشته و سالانه میلیون ها نفر در دنیا به خاطر عارضه قلبی جان خود را از دست می‌دهند.

این کارشناس مسئول تأکید کرد: علائم بیماری های قلبی در بسیاری از موارد دیر ظاهر می‌شوند، لذا نداشتن علامت دلیل بر سلامت قلب نیست.

صنیعی با اشاره به اینکه اولین گام برای داشتن قلب سالم شناخت عوامل خطری است که قلب را تهدید می کند، استعمال سیگار، فشار خون بالا، میزان کم کلسترول خوب، سابقه خانوادگی بیماریهای قلبی زودرس و افزایش سن(در مردان 45 سال و در زنان 55 سال) را از جمله این عوامل خطرزا برای بیماریهای قلبی و عروقی دانست.

وی همچنین از سیگار بعنوان یکی از مهمترین عوامل بروز حملات قلبی یاد کرد و احتمال بروز حمله قلبی در یک فرد سیگاری را تا 70 درصد بیشتر از یک فرد غیر سیگاری اعلام کرد. صنیعی در پایان داشتن رژیم غذایی سالم، کاهش مصرف کربوهیدرات از جمله نان‌های چرب و سیب زمینی سرخ شده، چکاپ منظم درصورت وجود سابقه بیماری یا حملات قلبی، انجام فعالیت های ورزشی منظم روزانه 20 تا 30 دقیقه ورزش سبک و پیاده روی، کاهش استرس و خودداری از مصرف نوشیدنی های الکلی و نوشابه های گازدار را از دیگر نکات توصیه شده برای داشتن قلبی سالم دانست.