رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

بی‌سوادی شش درصد افراد 10 تا 49 سال استان - نمایش محتوای خبر

 

 

بی‌سوادی شش درصد افراد 10 تا 49 سال استان

بی‌سوادی شش درصد افراد10 تا 49 سال استان

به گفته معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه 6.02 درصد جمعیت 10 تا 49 ساله این استان بی‌سواد هستند.

محمد رضا بسامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه گفت: بر اساس پیش بینی های انجام شده تا پایان برنامه ششم توسعه شاهد ریشه کنی بی سوادی در استان خواهیم بود که البته تحقق این مهم در گرو همکاری هموطنان و مسئولین است.

بسامی در مورد جمعیت بی‌سواد استان نیز توضیحاتی داد و گفت: بر اساس آمارهای موجود در گروه سنی 10 تا 49 سال از مجموع جمعیت یک میلیون و 335 هزار و 453 نفری استان، یک میلیون و 225 هزار و 21 نفر باسواد بوده و جمعیت بی‌سواد استان در این گروه سنی 80 هزار و 423 نفر است.

به گفته معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه درصد بی سوادی در گروه سنی 10 تا 49 سال استان کرمانشاه 6.02 درصد و درصد باسوادی 93.98 است.

بسامی در مورد محدودیت‌های اعمال شده برای افراد بی‌سواد و زمان اعمال این محدودیت ها گفت: مصوبه اخیر هیئت دولت در مورد محدودیت‌‌های اجتماعی قابل اجرا از ابتدای سال 95 در مورد افراد بی‌سواد زیر 50 سال آغاز خواهد شد.

به گفته بسامی بر اساس این مصوبه از ابتدای سال آینده راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی مکلف خواهدبودافراد بی‌سوادمتقاضی اخذ یا تمدید گواهینامه رانندگی را برای آموزش سواد به سازمان معرفی کند و صدورو تمدید گواهینامه رانندگی برای اینگونه افرادمنوط به گذراندن دوره سوادآموزی خواهد بود.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه افزود: از ابتدای سال آینده اتحادیه ها و شورا های صنفی نیز مکلفند افراد بی‌سواد متقاضی اخذ یا تمدید پروانه کسب را برای آموزش سواد به سازمان معرفی و یا راسا نسبت به آموزش سواد به افراد یاد شده با همکاری سازمان اقدام نمایند، زیرا صدور و تمدید پروانه کسب برای این افراد در گرو اخذ و ارائه مدرک دوره سوادآموزی خواهد بود.

بسامی افزود: همچنین کمیته امداد و سازمان بهزیستی مکلفند همکاری لازم را با آموزش و پرورش برای با سواد کردن افراد آموزش پذیر بی‌سواد تحت پوشش خود داشته باشند، چراکه ارائه و استمرار خدمات به افراد بی‌سواد تحت پوشش دستگاه‌های باد شده با سوادآموزی توام خواهد بود.

بسامی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا اینگونه محدودیت ها می تواند در ریشه کنی بی سوادی نقش مهمی داشته باشد، گفت: ما به این مسئله خوشبینانه نگاه می کنیم، چراکه این اقدامات می تواند گام بسیار بزرگی برای ایجاد انگیزه در افراد بی سواد  باشد و پذیرش سواد را رفته رفته به عنوان یک اصل مورد قبول جامعه و خانواده نهادینه کند.