تاریخچه مرکز کرمانشاه

توصيف جامع از وضع مركز كرمانشاه

صدا و سيما بعنوان پر مخاطب ترين رسانه گروهی، نقش ممتاز و موثری در هدايت افکار و اذهان جامعه و تبليغ و گسترش ارزشهای اتقلابی برعهده دارد. همه آحاد اجتماعی با هر سطح سواد و هرنوع ديدگاهی مخاطب اين وسيلة ارتباطی هستند و کمابيش از آن استفاده می کنند. هرچند ميزان بهره گيری يکسان نيست اما شمار مخاطبان اين رسانه ، فراوان و دامنه تاثيرگذاری آن به اندازه ايي است که گاه برنامه های آن در ميان قشرهای گوناگون خصوصا نوجوانان و جوانان ، بعنوان سرمشق و الگوی رفتاری قرار می گيرد . اين ويژگی ها رسانة صدا سيما را به سازمانی حساس تبديل نموده و در عين حال، فرصت ذی قيمتی را در اختيار دست اندرکاران آن قرار می دهد تا از آن در جهت تاثيرگذاری برانديشه ها و سلايق طيف گسترده مخاطبان خود بهره گيرد؛ آنگونه که رهبر فرزانه انقلاب، صدا و سيما را به عنوان يک دستگاه تاثيرگذار بر انديشه های سياسی ، عقايد مذهبی و فرهنگ عمومی مردم دانسته و آن را هدايتگر جامعه در جهت خير و صلاح برمی شمارند . در شرايطی که تهاجم فرهنگی بيگانگان روز به روز ابعاد گسترده تری پيدا می کند دست اندرکاران صدا و سيما ضمن توجه به تنوع سليقه های فردی که گستردگی و گوناگونی انتظارات و توقعات مخاطبان را ايجاد و ايجاب می کند، می کوشند تا در طراحی اهداف و توليد برنامه ها، در مرتبه نخست نگاهبان ارزشها و حيثيت و شأن فرهنگی ملتی مؤمن و مجاهد باشد.

نخستين فرستنده ي بي سيم موج بلند كرمانشاه ، همزمان باتهران و شهرهاي تبريز ، مشهد ، كرمان و خرمشهر در ساعت 15 روز ششم ارديبهشت سال 1305هجري خورشيدي شروع به كار كرد . فعاليت اين فرستنده در سال 1336 با قدرت يك كيلو وات ادامه پيدا كرد و امروزه كار خود را از پخش يك ساعت برنامه در طول هفته ، به 24 ساعت در طول شبانه روز رسانده است .

تلويزيون كرمانشاه نيز در سال 1349 با نصب يك دستگاه فرستنده ي 50 وات كه فقط شهر كرمانشاه را پوشش مي داد آغاز به كار كرد . ساعت پخش برنامه ي تلويزيون در دو نوبت ( 12 الي 15:30 و 17 الي 24 ) و جمعاً 9 ساعت در طول شبانه روز بود .

سيماي مركز كرمانشاه در سال 1379 تحت عنوان شبكه ي زاگرس افتتاح شد و با تلاش و همت كاركنان خود اكنون در حدود 10 ساعت برنامه تهيه وبصورت 24 ساعته پخش مي كند . شبكه ي زاگرس در سالهاي فعاليت خود همواره جز مراكز برتر استان بوده و درتوليد و ارائه ي برنامه در ساختار هاي مختلف از جمله مستند ، سريال ، انيميشن و داستانهاي فولكلور تلاشي چشم گير داشته است .

نقاط قوت :

بالا بودن ميزان مخاطب ، رضايتمندي و اعتماد مخاطبان از شبكه ي استاني طبق پژوهش هاي صورت گرفته ، بهره گيري از سنت ها و قوميت هاي قومي و بومي ، امكان بهره گيري از داشته هاي مراكزي كه داراي اشتراك فرهنگي هستند ، هم افزايي در مديريت پيام در تمام حوزه ها ، حمايت رسانه اي از توسعه و گسترش صنعت ، اقتصاد ، تجارت و خدمات در كل استان ، ايجاد پل ارتباطي بين مردم و مسئولان ، بهره گيري از نخبگان و فرهيختگان استان ، دارا بودن سابقه ي درخشان در ارتباط با برنامه سازي در حوزه هاي مختلف و كسب رتبه هاي برتر ،تنوع جغرافيايي ، قومي و فرهنگي ، سرويس دهي و تعمير و نگهداري 293 ايستگاه تلويزيوني و نصب سيستم فرستنده ي ديجيتال در 51 ايستگاه تلويزيوني ، پوشش تلويزيوني در 92در صد از جغرافياي استان ، دارا بودن دو دستگاه واحد سيار به منظور برنامه سازي بصورت زنده ، يك دستگاه sng ، دوسيستم ماكوويوپرتابل ديجيتال و يك دستگاه واحد سيار راديويي و امكان برقراري ارتباط زنده از 5 نقطه بصورت همزمان با كيفيت برودكست ، اجراي كامل اتوماسيون تصوير و وجود uplink سه برنامه اي از جمله نقاط قوت مركز كرمانشاه مي باشد .