رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

تا سال دیگر خبری از وام 80 میلیونی و رونق بازار مسکن نیست - نمایش محتوای خبر

 

 

تا سال دیگر خبری از وام 80 میلیونی و رونق بازار مسکن نیست

وام 80 میلیونی مسکن

رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن کرمانشاه معتقد است: تا سال دیگر خبری از پرداخت وام مسکن 80 میلیون تومانی نیست و از همین رو فعلا تاثیری بر بازار مسکن نخواهد گذاشت.

مهندس منصور طاقه‌ای در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، با اشاره به افزایش وام مسکن به 80 و 60 میلیون تومان اظهار کرد: این وام دو دوره سپرده گزاری 6 ماهه دارد و در مجموع پرداخت آن از سال آینده آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: تا زمانی که پرداخت قطعی وام صورت نگیرد هیچ تاثیری بر بازار مسکن نخواهد داشت و شاهد رونق نخواهیم بود.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه استقبال مردم از این وام نیز بر رونق بازار مسکن تاثیر دارد، یادآوری کرد: ممکن است به دلیل دوره سپرده گذاری یک ساله مردم از دریافت این وام منصرف شوند، زیرا ممکن است در زمانی که پول آنها در بانک قرار دارد قیمت مسکن نیز بیشتر شود.

به گفته رییس انجمن انبوه سازان مسکن کرمانشاه زمانی که وام 80 میلیون تومانی واقعا پرداخت شود می‌تواند بازار مسکن را تکان دهد و رونق بخشد.

طاقه‌ای در خصوص تاثیر این وام بر قیمت مسکن نیز خاطر نشان کرد: این تاثیر بستگی به قیمت ملک دارد. برای مثال خانه‌ای که بیش از یک میلیارد تومان قیمت دارد وام 80 میلیون تومانی بر آن اثرگذار نیست، اما می‌تواند بر خانه های کوچک که 100 تا 200 میلیون تومان بها دارند اثر داشته باشد و قیمت‌ها را افزایش دهد.

وی در ادامه از رکود شدید بر بازار مسکن  در شرایط فعلی خبر داد و تاکید کرد: متاسفانه پول‌های مردم به سمت سپرده های بانکی رفته و تا زمانی که نرخ بهره بانکی بطور واقعی تعدیل نشود، رکود بازار مسکن ادامه خواهد داشت.

رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن کرمانشاه با اشاره به اینکه بازار مسکن همواره یک دوران رونق ورکود دارد تصریح کرد: دوران رکود تا پایان امسال ادامه خواهد داشت.

طاقه‌ای معتقد است: مذاکرات 1+5 نیز بر رونق و رکود بازار اثرگذار است و با روشن شدن نتایج نهایی آن رونق به بازار مسکن باز می‌گردد.

وی در پایان اظهار کرد: نیاز مردم برای خرید مسکن در این سالها به دلیل رکود انباشته شده و احتمالا از پایان امسال و اوایل سال آینده به صورت انفجاری شاهد تقاضا برای مسکن خواهیم بود.