سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

تا 2 سال آینده سطح باغات مدرن استان به 2000 هکتار می‌رسد - نمایش محتوای خبر

 

 

تا 2 سال آینده سطح باغات مدرن استان به 2000 هکتار می‌رسد

تا 2 سال آینده سطح باغات مدرن استان به 2000 هکتار میرسد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: طی 2 سال آینده سطح باغات مدرن استان به دوهزار هکتار خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کرمانشاه، دکتر خسرو شهبازی افزود: هم اکنون سطح باغات مدرن استان 500 هکتار است و قصد داریم هر سال حدود 750 هکتار به سطح این باغات افزوده شود.

شهبازی با اشاره به اینکه عملکرد باغات مدرن نسبت به سنتی قابل مقایسه نیست خاطرنشان کرد: باغ انگور در حالت سنتی 10 تن تولید دارد که در باغ مدرن این مقدار به 40 تن برسد و یا در سیب نیز تولید از حدود 20 تن به 80 تن خواهد رسید.

وی با بیان اینکه عملکرد بالای باغات مدرن تحولی چشمگیر در تولید محصولات باغی است، تصریح کرد: این میزان افزایش تولید محصولات باغی معادل یک سوم کل تولید باغات استان است.

شهبازی با اشاره به اینکه برای احداث باغات مدرن از باغداران حمایت می‌شود، افزود: 350 میلیون ریال تسهیلات برای هر هکتار باغ مدرن اختصاص می‌یابد که برای فعالیت‌هایی از جمله چاله کنی، کود دهی و بنا کردن پایه‌های سیمی هزینه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: آبیاری باغات مدرن نیز به صورت آبیاری تحت فشار و به صورت قطره‌ای انجام می‌گیرد و حدود 70 میلیون ریال کمک بلاعوض  برای این منظور در نظر گرفته شده و مابقی با دادن  تسهیلات کمک می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های سازمان جهاد کشاورزی توسعه باغات مدرن می‌باشد یادآور شد: به علت محدودیت زمین، افزایش جمعیت و کمبود منابع آبی، توسعه باغات مدرن ضروری است.

شهبازی گفت: با ایجاد باغات مدرن می‌توان عملکرد را در واحد سطح بالا ببریم که باعث افزایش تولید محصولات باغی و درآمد باغداران می‌شود.