جهش تولید | دوشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۹

تخریب محیط زیست و از بین رفتن زمینهای زراعی به بهای تولیدات دامی - نمایش محتوای خبر

 

 

تخریب محیط زیست و از بین رفتن زمینهای زراعی به بهای تولیدات دامی

تخریب محیط زیست و از بین رفتن زمینهای زراعی به بهای تولیدات دامی

ساخت و ساز غیر مجاز در زمین های مرغوب شهرستان صحنه و تبدیل آنها به واحدهای تولیدی از جمله دامداری و مرغداری تخریب محیط زیست این شهرستان را در پی داشته است

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، ساخت و ساز غیر مجاز در زمین های مرغوب شهرستان صحنه و تبدیل آنها به واحدهای تولیدی از جمله دامداری و مرغداری به دغدغه کشاورزان و مردم این منطقه تبدیل شدهاست ، مردم معتقدند که تداوم این روند به خروج زمین های مرغوب از چرخه تولیدات زارعی منجر خواهند شد و در دراز مدت هم برای منطقه و هم برای محیط زیست آسیبی جبران ناپذیر در پی خواهد داشت.

ساخت گاوداری چند رأسی و آغاز به کار آن در برخی از مناطق بویژه در اراضی کشاورزی و باغات روستای آبباریک از توابع این شهرستان به محیط زیست و طبیعت ضربه جبران ناپذیری زده است .

در این بین ،بیخ گوش مسئولان اداره جهاد کشاورزی صحنه اراضی کشاورزی و باغات به طور شبانه تبدیل به گاو داری و مرغداری می شود دیگر واحد های تولیدی و صنعتی هم قارچ گونه از زمین سبز میشود و آب هم از آب تکان نمی خورد. این درحالی است که سازمان امور اراضی کشور در اطلاعیه ای اعلام کرد: ساخت و ساز در زمین‌های کشاورزی بدون مجوز ممنوع است.

در این اطلاعیه با اشاره به افزایش فعالیت سودجویان و دلالان و تبلیغات گسترده در زمینه خرید و فروش زمین برای ویلاسازی و افزایش روند تغییر کاربری اراضی به ویژه در ایام تعطیلات آمده است: براساس قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی، هرگونه تغییر کاربری در اراضی کشاورزی و ساخت و ساز در مزارع و باغ ها بدون مجوز سازمان جهاد کشاورزی ممنوع است و با متخلفان، طبق قانون به¬ شدت برخورد خواهد شد.

سجاد سعیدپور عنوان کرد : مدیریت جهاد کشاورزی صحنه با فعال نمودن اکیپ کشت زنی ویژه در طول سال و هر روز جهت پیشگیری از ساخت و ساز های غیر مجاز در سطح شهرستان مشغول می باشند. وی ادامه داد : با توجه به سطح ۷۶۰۰ هکتاری باغات در این شهرستان و وجود نقاط کور درداخل آنها و پراکندگی جغرافیایی دهستانهای آن و همچنین وجود ساخت و ساز های قبلی و گاها توسعه آنها، در صورت احداث اعیانی در هر مرحله ای به محض مشاهده پیگیری قانونی و نهایتا قضایی صورت می گیرد .

سعیدی پور خاطر نشان کرد : این تغیر کاربری در نزدیکی منطقه صنعتی آب باریک احداث گردیده و بخش عمده آن مربوط به سنوات گذشته بعد از سال ۱۳۸۵ می باشد که به محض اینکه همکاران ما در جهاد کشاورزی صحنه متوجه فاز دوم ساخت و ساز و عدم ارائه مجوزات قانونی توسط مالک می شوند نسبت به تنظیم گزارش( و معرفی ایشان توسط واحد حقوقی ) به دادسرا اقدام نموده و پرونده توسط دادستان محترم نیز تعیین شعبه گردیده اما جهت طی سایر مراحل قضائی نیاز به نظریه کمسیون تقویم می باشد که اعضای محترم آن در استان مستقر بوده و در هفته جاری نیز نسبت به قیمت گذاری سه مورد در سطح شهرستان صحنه اقدام نموده اند اما مورد موصوف و چند مورد دیگر نیز در نوبت طرح در کمسیون مربوطه می باشند .

مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان صحنه گفت : این مدیریت با لطف پروردگار و پیگیری مجدانه و همکاری دائمی دستگاه محترم و زحمتکش قضائی در شهرستان صحنه بدون هر گونه چشم پوشی و اعمال نظری تا لحظه آخر به وظیفه خود عمل می نماید .

صحبتهای سعیدی پور در این باره در حالی عنوان شده است که مجازات اینگونه افراد خاطی صه صراحت اعلام شده و براساس ماده سه اصلاحی قانون حفظ کاربری، تمام مالکان یا متصرفان اراضی زراعی و باغ‌های موضوع این قانون که به شکل غیرمجاز و بدون گرفتن مجوز از کمیسیون موضوع تبصره یک ماده یک اقدام به تغییر کاربری کنند، علاوه بر قلع و قمع بنا، به پرداخت جزای نقدی از یک تا سه برابر بهای اراضی زراعی و باغ‌ها به قیمت روز زمین با کاربری جدید که مورد نظر متخلف بوده است و در صورت تکرار جرم به حداکثر جزای نقدی و حبس از یک ماه تا 6 ماه محکوم خواهد شد.

این مجازات از سال 85 تشدید شده است. یعنی اگر زمین زراعی بوده و مالک یک ویلا در آن ساخته است، قیمت تغییر کاربری، برای مجازات ملاک است.

شاید قیمت زمین زراعی متری 20 هزار تومان بوده اما حالا که ویلا ساخته متری 5 میلیون تومان شده است.

پس ملاک دادگاه برای تعیین مجازات قیمت روز ملک ساخته شده است. در واقع برای همین موضوع پرونده فرد متخلف را به دادگاه می‌فرستیم تا هم جریمه شود و هم اینکه از تکرار تخلف جلوگیری شود.

در صورت تکرار نیز میزان مجازات به حداکثر جزای نقدی یعنی سه برابر افزایش می‌یابد و البته متخلف نیز به حبس محکوم می‌شود. حال سوال اینجاست که چگونه خاطیان در این شهرستاناقدام به راه اندازی فاز دوم این طرح هم کرده اند و همچنان مراحل دادرسی آنها در حال انجام است .