رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

تخریب 120 کیلومتر از راه عشایری قصرشیرین - نمایش محتوای خبر

 

 

تخریب 120 کیلومتر از راه عشایری قصرشیرین

تخریب 120 کیلومتر از راه عشایری قصرشیرین

رئیس امور عشایری شهرستان های قصرشیرین، سرپل ذهاب و دالاهو گفت: بارندگی های آبانماه امسال و وقوع سیلاب باعث تخریب 120 کیلومتر از راه عشایری این مناطق شده که باید مرمت و بازسازی شود.

جواد مرادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای تعمیر و مرمت راهها و سکونتگاههای عشایری واقع در مناطق قشلاقی که در اثر سیلاب های اخیر تخریب و یا آسیب دیده است در مجموع دو میلیارد و 250 میلیون ریال اعتبار نیاز است .

وی با بیان اینکه مکاتبات لازم برای اختصاص این اعتبار انجام شده است اظهارداشت: مسئولان باید نسبت به تخصیص اعتبار مورد نیاز برای ترمیم و باسازی راههای عشایری منطقه اهتمام بیشتری داشته باشند.
وی اظهار کرد: بارش شدید باران که از چند هفته پیش آغاز شده است و همچنان نیز به تناوب ادامه دارد مشکلاتی را برای عشایر ساکن در این مناطق بوجود آورد و در برخی موارد موجب آبگرفتگی محل اسکان آنها و نگهداری دام ها شده است.
وی بیان کرد: امسال 900 میلیون ریال برای خدمات رسانی به عشایر در بخش تامین آب، سوخت و احداث و مرمت راه عشایری اختصاص یافته است.
رئیس امور عشایری شهرستان های قصرشیرین، سرپل ذهاب و دالاهو همچنین از اختصاص 700 میلیون ریال اعتبار برای آبرسانی سیار به عشایر سرپل ذهاب خبرداد و گفت: هم اکنون آبرسانی به عشایر این منطقه با شش دستگاه تانکر انجام می شود.
مرادی خاطرنشان کرد: جمعیت عشایر کوچ رو شهرستانهای قصرشیرین، سرپل ذهاب و دالاهو در مجموع 48 هزار و 855 نفر در قالب هشت هزار و431 خانوار است که در مجموع با 879 هزار راس دام در تولید گوشت، پشم، شیر و دیگر فرآورده های دامی استان کرمانشاه نقش بسیار مهمی دارند.
وی افزود: هم اکنون دانش آموزان عشایر قصرشیرین، سرپل ذهاب و دالاهو در کانکس مشغول کسب علم و تحصیلند و برای تامین نیازهای آموزشی آنان از تمام ظرفیت ها استفاده می شود.
عشایر ایلات و طوایف خزل، سنجابی، قلخانی، گوران و کرند، قلعه شاهین، ثلاث باباجانی از جمله عشایری هستند که برای فصل قشلاق در مناطق سومار، خان لیلی، نفت شهر، بازی دراز، خسروی، گندمبان، حاشیه روستاهای کرکهرک، انجیربان، گره صدف، تنگه حمام، پل شیرازی، کنه کبود، تق تق و حسین آباد ساکن شده اند.
قصرشیرین با بیش از 27 هزار نفر جمعیت در غرب استان کرمانشاه واقع شده است.