جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

تخصیص آب طرح سامانه گرمسیری را با جدیت پیگیری میکنیم - نمایش محتوای خبر

 

 

تخصیص آب طرح سامانه گرمسیری را با جدیت پیگیری میکنیم

تخصیص آب طرح سامانه گرمسیری را با جدیت پیگیری میکنیم

استاندار کرمانشاه در جلسه کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی که با دستور کار گسترش گلخانه‌ها با حضور معاون امور اقتصادی استانداری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، معاونین و مدیران این سازمان و اعضای کارگروه در سالن تدبیر استانداری برگزار شد گفت: تخصیص آب سامانه گرمسیری یکی از مهمترین موضوعات این طرح است که با جدیت باید پیگیری شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، رازانی گفت: در خصوص طرح سامانه گرمسیری با مسئولین طرح سامانه در رازانی،تخصیص آب طرح سامانه گرمسیری را با جدیت پیگیری می کنیم تهران مکاتباتی صورت گرفته که روند طرح سرعت بیشتری بگیرد.

وی با اشاره به اینکه طرح سامانه گرمسیری مسیر جدیدی برای توسعه بخش کشاورزی استان محسوب می‌شود خاطرنشان کرد: با توجه به توجیه اقتصادی که طرح سامانه گرمسیری دارد مسائل و مشکلات باید سریع بر طرف شده و تاخیر در روند طرح به نفع استان نیست.

وی سپس به طرح توسعه گلخانه‌ها در استان پرداخت و تصریح کرد: توسعه گلخانه ها نیز یکی از بحث‌های مهم در استان است که باید با هدف‌گذاری و زمان بندی مشخص اجرایی شود. رازانی تصریح کرد: توسعه گلخانه‌ها باید با جدیت پیگیری شده و مشکلات و موانع آن رفع گردد.

رازانی با بیان اینکه دولت با دادن تسهیلات کم بهره از توسعه گلخانه‌ها حمایت می‌کند افزود: باید مجریان و متقاضیان توانمند شناسایی شوند و به سرمایه گذاری در این حوزه ورود پیدا کنند. استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: عرصه‌های ملی که آماده و دارای زیر ساخت های لازم همچون مجوز آب هستند را به صورت فراخوان به متقاضیان و کار آفرینان واگذار خواهیم کرد.

در ادامه دکتر خسرو شهبازی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه ضمن گزارشی از اقدامات صورت گرفته در توسعه گلخانه‌ها گفت: توسعه گلخانه‌ها به عنوان یکی از اولویت‌های اول و راهبردی ما در اقتصادی کردن بخش کشاورزی و در چارچوب اقتصاد مقاومتی است که به صورت جدی در دستور کار مدیران استان قرار دارد.

شهبازی افزود: در توسعه گلخانه‌های استان هر هفته جلسه‌ای با حضور مدیران مربوطه تشکیل می شود و روند پیشرفت توسعه گلخانه ها بررسی و موانغع و مشکلات برطرف می گردد.

وی با اشاره به اینکه تا پایان سال توسعه 50 هکتار گلخانه در استان برنامه‌ریزی شده و اصلاح یک هکتار گلخانه نیز در نظر گرفته شده خاطرنشان کرد: تسهیلات لازم برای توسعه گلخانه‌ها با سود 12 و نیم درصد به متقاضیان پرداخت می‌شود. شهبازی دوره بازپرداخت تسهیلات گلخانه‌ای را 7 ساله بیان کرد و تصریح کرد: 2 سال دوره ساخت و 5 سال دوره بازپرداخت از طرف بانکها در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه اضافه کرد: برش استانی طرح‌های گلخانه‌ای برای هر شهرستان صورت گرفته، مکان یابی شده و جلسات بررسی طرح‌ها با حضور فرمانداران و مسئولین شهرستانی به صورت منظم برگزار شده است. شهبازی گفت: بیشترین سطح گلخانه‌ای مربوط به شهرستان کرمانشاه با 12 هکتار می باشد.

شهبازی مجتمع‌های گلخانه ای در دست پیگیری را گلخانه 100 هکتاری تنگ کنشت، 110 هکتاری پردیس دانشگاه رازی، مجتمع 40 هکتاری چقابلک کرمانشاه و.... بیان کرد.

شهبازی با بیان اینکه به دنبال برنامه‌ریزی برای توسعه گلخانه‌های کوچک روستایی در استان کرمانشاه نیز هستیم افزود: هنوز مصوبه ‌ای در این خصوص نداشته ایم اما پیگیری آن را در دستور کار آینده استان داریم.

شهبازی فواید توسعه گلخانه‌های کوچک روستایی را افزایش تولیدات محلی به بازار، کمک به اقتصاد خانوار روستایی، ایجاد انگیزه فعالیت در روستا و ... اعلام نمود. گفتنی است در استان کرمانشاه بیش از 39 هکتار گلخانه داریم که در مجموع تولید 8 و نیم میلیون گل رز شاخه بریده و 4 هزار و 500 تن محصولات سبزی و سیفی را به دنبال دارد.