جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

تشریح برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری در کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

تشریح برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری در کرمانشاه

تشریح برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری در کرمانشاه

رئیس ستاد هفته پژوهش و فناوری استان کرمانشاه در نشست با خبرنگاران برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهندس رضا رحیمی امروز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری اظهار داشت: امروز باید با الگو گرفتن از آموزه‌های دینی در حوزه پژوهش حرفی برای گفتن داشته باشیم و بر اهمیت فناوری پژوهش واقف باشیم.

وی با اشاره یه اقدامات مطلوب و اهتمام نظام جمهوری اسلامی ایران در راستای ساماندهی به حوزه پژوهش افزود: در چند سال اخیر یک درصد از اعتبارات جاری دستگاه‌های دولتی به حوزه پژوه اختصاص یافته و سال گذشته و امسال نیز به اجبار این برنامه پیاده می‌شود.

مهندس رحیمی با بیان اینکه دستگاه‌های دولتی باید متناسب با تغییرات اقدام به پیشبرد مطالعات و امور پژوهشی نمایند، گفت: کره جنوبی ۴۵ سال پیش آهنگ توسعه خود را شروع کرد و اکنون ۴ درصد از تولید ناخالص داخلی در این کشور به پژوهش و فناوری اختصاص دارد و همچنین کره جنوبی ۶۰ میلیارد دلار در حوزه پژوهش سرمایه گذاری دارد.

بنگاه‌ها و موسسات خصوصی به عرصه پژوهش و فناوری و خلق ثروت ورود کنند وی خواستار حضور موثر بنگاه‌های غیردولتی و شرکت‌های بزرگ خصوصی برای سرمایه‌گذاری در حوزه پژوهش و فناوری کشور شد و بیان کرد: همت بخش خصوصی، کشور کره جنوبی را به جایی رسانده که امروز سرمشق کشورهای توسعه نیافته است.

رئیس ستاد هفته پژوهش و فناوری استان کرمانشاه با تاکید بر ارتقا سهم بنگاه‌های غیردولتی از پژوهش و فناوری گفت: تولید کالاهای مورد نیاز جامعه، اشتغال و ارزش افزوده باید سه فاکتور مهم و مورد توجه شرکت‌های خصوصی در حوزه فعالیت‌های پژوهشی و فناوری باشد.

مهندس رحیمی بیان کرد: در استان کرمانشاه قیرطبیعی داریم که متاسفانه عمده آن به صورت خام از استان و کشور خارج می‌شود در صورتیکه می‌توان بیش از ۱۰۰ نوع محصول از قیر طبیعی بدست آورد و لذا فناوری از طریق تولید دانش فنی بستر کارهای پژوهشی باید باشد.

وی توجه به مهندسی معکوس در حوزه فناوری را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: بیشتر کشورهای توسعه یافته همچون ژاپن هم اکنون از روش مهندسی معکوس به پیش رفتند و چین نیز در این حوزه وارد شده است.

مهندس رحیمی انتقال فناوری را روشی بسیار مطلوب و موثر برای توسعه فناوری در کشور دانست و گفت: ژاپن بعد از کشور آمریکا برای اولین بار توانست پالایشگاه ساز شود.

وی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های لازم برای پژوهش و فناوری در کشور فراهم است، افزود: انتظار ما از بنگاه‌ها و موسسات خصوصی ورود به عرصه پژوهش و فناوری و خلق ثروت در این حوزه است.

حوزه دانش بنیان از سرفصل‌های اقتصاد مقاومتی و اولویت کشور و استان است رئیس ستاد هفته پژوهش و فناوری استان کرمانشاه ایجاد روش‌های جدید در حوزه صنعت را منوط به حصول تکنولوژی جدید دانست و گفت: ما دو دهه در کشور موبایل ساز بودیم اما چه شده که اکنون این بازار حجیم را از دست دادیم و نتوانستیم خود را بروز کنیم.

مهندس رحیمی حوزه دانش بنیان را از سرفصل‌های اقتصاد مقاومتی و اولویت کشور و استان برای رفع معضل بیکاری دانست و گفت: پارک علم و فناوری استان کرمانشاه در ۵ شهرستان تابعه مرکز رشد دارد و در دو شهرستان نیز کانون شکوفایی خلاقیت دارد همچنین دو مرکز رشد در استان داریم.

وی با اشاره به فعالیت مراکز رشد دانشگاه‌های علوم پزشکی و رازی کرمانشاه گفت: در پارک علم و فناوری ما ۲۹۲ شرکت در مراحل مختلف پارک جذب و پذیرش شدند، ۱۳۵ هسته در مرحله پیشرو و۱۳۶ شرکت موفق وناموفق از پارک خارج شدند.

برپایی نمایشگاه فناوری در قالب ۶۰ غرفه مهندس رحیمی با اشاره به فعالیت شرکت‌های دانش بنیان پارک علم و فناوری استان در حوزه‌های مختلف آی. سی. تی، صنعت، عمومی، کشاورزی و... گفت: ۵۴ شرکت ما دارای گرید دانش بنیان و مورد تایید وزارت علوم هستند.

وی با اشاره به اینکه کرمانشاه مرکزیت غرب کشور را در پذیرش شرکت‌های دانش بنیان دارد، افزود: همه دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی باید برای خرید کالا و خدمات مخاطب شرکت‌های دانش بنیان باشند همچنانکه در استانداری این رویه را آغاز کردیم و کار پورتال استانداری و سیستم سازی هوشمند را به شرکت‌های دانش بنیان استان دادیم.

مهندس رحیمی بیان کرد: شرکت‌های دانش بنیان استان کرمانشاه سال گذشته ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار صادرات به خارج از کشور داشتند و نیز واحدهای فناور ما ۷۰ میلیارد تومان در سال گذشته فروش محصول داشتند که برخی نیز به عنوان صادرکننده برتر جهان اسلام شناخته شدند.

اختصاص ۱۷۰ میلیارد ریال بودجه به پارک علم و فناوری کرمانشاه معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه در تشریح برنامه‌های هفته پژوهش گفت: از سیزدهم لغایت پانزدهم آذر ماه نمایشگاه فناوری در قالب ۶۰ غرفه از شرکت‌های فناور و دانش بنیان در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی «پارک شاهد کرمانشاه» برپا می‌شود.

رئیس ستاد هفته پژوهش و فناوری استان کرمانشاه در ادامه گفت: این نمایشگاه دستاوردهای جدیدی در حوزه فناوری خواهد داشت در روز اختتامیه نیز از شرکت‌ها و افراد فناور تجلیل بعمل خواهد آمد.

مهندس رحیمی با اشاره به تلاش برای برپایی نمایشگاه حوزه فناوری کودکان گفت: نوآوری موضوعی است که باید از مهدکودک ها آغاز شود.

وی انتخاب پژوهشگران برتر را از دیگر برنامه‌های این هفته عنوان کرد و گفت: از سازمان‌ها و شرکت‌هایی که خریدشان را از دشرکت های دانش بنیان انجام دادند به عنوان حامی قدردانی خواهد شد.

مهندس رحیمی با اشاره به اینکه مدیریت عالی استان به بحث خرید کالا از استان و شرکت‌های دانش بنیان استان توجه جدی دارد، گفت: اجرای زنگ پژوهش در مدارس نیز از برنامه‌ها ما است.

تاکید بر تولید دانش بنیان، مهندسی معکوس و انتقال دانش فنی وی از اختصاص ۱۷۰ میلیارد ریال بودجه به پارک علم و فناوری کرمانشاه خبر داد و تصریح کرد: از این مبلغ ۱۲ میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور برای ساختمان پارک لحاظ شده و ۵ میلیارد تومان نیز به عنوان تسهیلات از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) اختصاص یافته است.

مهندس رحیمی بیان کرد: امروز در استان زیرساخت‌ها و تسهیلات کم بهره و همچنین معافیت‌های مالیاتی ۱۵ ساله به شرکت‌های دانش بنیان داده می‌شود و باید از این فرصت استفاده بعمل آید.

وی رتبه استان کرمانشاه در بحث شرکت‌های دنش بنیان را جایگاه یازدهم کشور عنوان کرد و گفت: نظام با تمام قوا پشتیبان شرکت‌های خلاق است و عدالت دانش بنیان نیز در کشور ایجاد شده بطوریکه در بیشتر شهرها مراکز رشد داریم.

مهندس رحیمی «پژوهش تقاضا محور و تجاری سازی فناوری، زیربنای اقتصاد مقاومتی» را شعار هفته پژوهش و فناوری عنوان کرد و گفت: نیاز امروز استان ما در این سه مقوله است.

وی خواستار توجه بیشتر به سه مقوله تولید دانش بنیان، مهندسی معکوس و انتقال دانش فنی شد و گفت: حوزه دانش بنیان پیشران اقتصاد استان است و پژوهش باید شیشه عمر بنگاه‌های اقتصادی باشد.