جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

تشکیل یک کنسرسیوم صادراتی چاپ در استان کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

تشکیل یک کنسرسیوم صادراتی چاپ در استان کرمانشاه

تشکیل یک کنسرسیوم صادراتی چاپ در استان کرمانشاه

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه پیشنهاد تشکیل یک کنسریومی صادراتی توسط چاپخانه داران استان برای بهبود وضعیت این حوزه در استان با بهره گیری از بازار عراق داد.

به گزارش خبرنگار مهر، کیوان کاشفی  در دومین همایش تجلیل از چاپخانه داران استان کرمانشاه که در محل تالار مجتمع فرهنگی کرمانشاه برگزار شد با اشاره به تغییرات اتفاق افتاده در صنعت چاپ دنیا گفت: با توجه به این تغییرات باید الان مشخص کنیم که ما در کجای صنعت چاپ دنیا هستیم.

وی با اشاره به تقسیمات دوره های مختلف چاپ معاصر تصریح کرد: «چاپ سربی» که حدود ۳۰ سال بر صنعت چاپ دنیا و کشور حاکم بود، «چاپ افست» با ۲۰ سال قدمت و تغییرات اساسی در این دوره که البته هم اکنون رو به افول است و چاپ دیجیتال به عنوان جدیدترین تکنولوژی این حوزه با حدود ۸ سال قدمت، دوره های مختلف چاپ در دنیا را تشکیل می دهند.

رئیس اتاق بازرگانی و اتحادیه چاپخانه‌داران استان کرمانشاه با بیان اینکه صنعت چاپ در حال تخصصی شدن است گفت: در تمام دوره ها معضلاتی در صنعت چاپ وجود داشته است اما علی رغم اینکه یک صنعت است مورد هیچ حمایتی از سوی وزارت صنعت قرار نگرفته است.

وی افزود: صنعت یک فرهنگ است اما معافیت های مالیاتی و عوارضی که در حوزه فرهنگ است نیز نصیب ما نمی شود.

از سوی دیگر اتحادیه چاپ یک صنف است اما کمترین دخالتی را نیز در صدور مجوز و پروانه به عنوان یک صنف داریم. کاشفی، با اشاره به تغییر رویه استفاده از کاغذ و چاپ طی سال های اخیر گفت: با به روی کار آمدن سیستم های الکترونیکی مصرف کاغذ بسیار کم شده و با توسعه فضای مجازی حتی تبلیغاتی نیز که از طریق چاپ صورت می گرفت کم و صنعت چاپ کم کم دارد رونق خود را از دست می دهد.

وی ادامه داد: البته هنوز هم در حوزه کتاب و نشر کار صنعت چاپ ادامه دارد اما وزن و حجم آن در کشور خیلی زیاد نیست و حدود ۵ درصد از سرمایه گذاری صنعت چاپ در حوزه کتاب و ۱۲ درصد به چاپ نشریات اختصاص دارد.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان کرمانشاه پر رونق ترین حوزه کاری صنعت چاپ را بسته بندی و پکیجینگ عنوان کرد و گفت: این بخش، بخش مهمی است که نیاز به سرمایه گذاری سنگین و علم و دانش روز دارد. کاشفی تصریح کرد: تمام دست اندرکاران حوزه چاپ باید دید خود را به حوزه چاپ عوض کنند و به شکلی کارشناسی تر و علمی تر وارد این حوزه شویم.

وی در ادامه به ارائه پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت چاپ پرداخت و گفت: حمایت مالی و تامین نقدینگی یکی از راهکارها ست و طبق آمار ما کمترین سهم را از جذب تسهیلات بانکی داشته ایم و این رویه باید تغییر کند.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان کرمانشاه افزود: هم اکنون ستاد تسهیل در استان فعال است و دولت حجم عظیمی از نقدینگی را به صنایع تخصیص داده است که می تواند بخشی از آن به عنوان یک صنعت در اختیار صنعت چاپ قرار گیرد که البته نیاز است برای ثبت نام در سایت مربوطه که زیر نظر صنعت، معدن، تجارت است اقدام شود تا بتوان اعتباراتی را هم برای تجهیز و سرمایه گردش از این طریق اخذ کرد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه، راهکار دیگر را بهره گیری از کمک های فنی و اعتباری با سود تسهیلات ۵ تا ۹ درصد از وزارت صنعت عنوان کرد و گفت: برای دستیابی به این مورد نیز نیاز است ارشاد به صنعت، معدن، تجارت لینک شود.

کاشفی، وجود قوانین بسیار سخت مالیاتی را از دیگر مشکلات این حوزه دانست و گفت: در صنعت چاپ هم مالیات مشاغل وجود دارد، هم ارزش افزوده، که مالیات ارزش افزوده تا حدی حل شده و کاغذ و مواد اولیه مشمول مالیات ارزش افزوده نمی شود اما هنوز حقوق و دستمزد شامل مالیات مالیات می شود و از این رو صنعت چاپ کشور، صنعت در خطری است.

وی پیشنهاد دیگر را ساماندهی واحدهای چاپی در استان عنوان کرد و گفت: هم اکنون ساماندهی درستی در صنعت چاپ نیست که باید ساماندهی شود و این موضوع با قدرت و جدیت پیگیری شود.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان کرمانشاه تاکید کرد: مجوزها در حوزه چاپ باید طبق قوانین خاصی صادر شده و در صورت اشباع بازار از صدور مجوزهای جدید برای حمایت چاپخانه داران پیشین جلوگیری شود.

وی پیشنهاد دیگر را تشکیل کنسرسیومی صادراتی از چاپخانه داران استان اعلام و تصریح کرد: استان ظرفیت هم جواری با عراق را دارا است و با توجه به خستگی همه ما چاپ خانه داران و کم علاقه گی نسل جدید به مقوله چاپ، اگر کنسرسیومی ایجاد و واحدها در کنار هم متمرکز شوند هم قدرت ریسک بالا می رود، هم توان استفاده از تسهیلات را داریم و هم می توانیم از هم فکری همدیگر استفاده کنیم.

کاشفی، هم چنین پیشنهاد تشکیل کمیته ای را با حضور افرادی از ارشاد داد که دارای اختیاربوده و خروجی آن راهکارهایی راهگشا برای صنعت چاپ استان باشد.

وی در پایان با اشاره به بسته شدن یکی از چاپخانه های استان، ابراز امیدواری کرد شاهد رونق صنعت چاپ در استان باشیم. هم چنین در این مراسم توسط مجری برنامه اعلام شد که در راستای حمایت از صنعت چاپ استان ۳۰۰ مرکز چاپ غیر مجاز ( ۲۰۰ واحد در مرکز استان و ۱۰۰ واحد در شهرستان ها) به اتحادیه و اماکن و دوایر مربوطه برای اقدام معرفی شده اند.