رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

تعطیلی 90 درصد معادن قیرطبیعی گیلانغرب - نمایش محتوای خبر

 

 

تعطیلی 90 درصد معادن قیرطبیعی گیلانغرب

تعطیلی 90 درصدمعادن قیرطبیعی گیلانغرب

رئیس انجمن صنفی قیرطبیعی شهرستان گیلانغرب از تعطیلی نزدیک به 90 درصد معادن قیرطبیعی این شهرستان خبر داد.

جهانبخش مرجانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به وجود 40 معدن قیرطبیعی در شهرستان گیلانغرب اظهار کرد: اکنون حدود 30 معدن تعطیل است و مابقی نیز با ظرفیت پایین و در حدی کار می‌کنند که سلب صلاحیت نشوند.

وی میزان برداشت سالانه از این معادن را بسته به میزان فروش متفاوت دانست و خاطرنشان کرد: میانگین برداشت سالانه از معادن قیرطبیعی گیلانغرب حدود 500 هزار تن است.

رئیس انجمن صنفی قیرطبیعی شهرستان گیلانغرب با بیان اینکه ذخیره قیرطبیعی این شهرستان حدود یک میلیارد تن است، یادآوری کرد: اعدادی که در حد میلیون تن عنوان می‌شود درست نیست، چون اگر این میزان ذخیره داشتیم تاکنون به اتمام رسیده بود.

مرجانی سپس به مهمترین مشکلاتی که معدن‌داران قیرطبیعی با آن مواجه هستند اشاره داشت و افزود: با پایین آمدن قیمت نفت، قیمت فروش قیرطبیعی نیز پایین آمده و اکنون کیلویی 200 تومان به فروش می‌رسد.

وی اظهار کرد: این در حالیست که 150 تا 160 تومان آن بابت هزینه‌های استخراج، مالیات، حقوق دولتی و ... صرف می‌شود و از این رو برداشت از معادن دیگر به صرفه نیست.

به گفته مرجانی، هم اکنون تمام قیرطبیعی که استخراج می‌شود بصورت خام به فروش می‌رسد و فراوری خاصی روی آن انجام نمی‌شود، مگر در حد خرد کردن ابتدایی که این شرایط ارزش افزوده کمی به همراه دارد.

رئیس انجمن صنفی قیرطبیعی شهرستان گیلانغرب نبود بازار فروش را نیز از دیگر مشکلات معدن‌داران اعلام کرد و ادامه داد: در چنین شرایطی مالیات، حقوق دولتی و فشارهای بخش دولتی نیز فشار مضاعفی را به معدن‌داران وارد می‌کند.

وی تاکید کرد: همچنین سال گذشته بارش‌های فراوان باعث شد معادن درگیر آب و گل و لای شوند که این مشکل نیز هنوز بطور کامل مرتفع نشده است.

مرجانی معتقد است، اگر این شرایط ادامه پیدا کند و حمایت دولتی نداشته باشیم، همین معادن محدودی که فعالیت دارند نیز تعطیل خواهند شد. گفتنی است: حدود 75 درصد ذخایر قیرطبیعی کشور در کرمانشاه قرار دارد.