سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

تغییرساعت کاری مرز پرویز خان - نمایش محتوای خبر

 

 

تغییرساعت کاری مرز پرویز خان

ساعت کاری مرز پرویز خان تغییرکرد

بسترهای لازم برای برقراری امکان تردد ماشین های شخصی، ترانزیت کالا و صادرات محصولات نفتی از مرز پرویزخان به زودی فراهم می شود

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه؛ اسد الله رازانی ظهر امروز اظهار داشت: همزمان با برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری و نمایشگاه توانمندی‌های تولیدی و صادراتی استان، مدیریت ارشد استانیک نشست مشترک با رئیس اتاق بازرگانی سلیمانیه و هیئت همراه برگزار کردکه در این نشست کاری طرف عراقی مسایل مختلفی را پیرامونموانع موجود در گمرک پرویزخان مطرح کرد و خواهان برطرف شدن آن ها شد.

رازانی عنوان کرد:برطرف کردن مشکلات و موانعی که بر سر راه توسعه صادرات کرمانشاه با اقلیم کردستان وجود دارد بخش مهمی از اهداف کارگروه توسعه صادرات استان را تشکیل می دهد و این موضوع را با جدیت دنبال می کنیم. ساعات کاری گمرک پرویزخان افزایش می یابد وی افزایش ساعات کاری گمرک پرویزخان را یکی از خواسته ها هیئت تجاری اقلیم کردستان معرفی کرد و گفت: طرف عراقیمعتقد بود محدود بودن ساعات کاری گمرک پرویزخان باعث شده بخشی از کامیون هاپشت مرز باقی بمانند.

استاندار کرمانشاه تاکید کرد: گمرک و دیگر مجموعه ها باید به گونه ای برنامه ریزی کنند که امکان ورود و خروج کالا در مرز پرویزخان تا 6 غروب وجود داشته باشد. دکتر رازانی همچنین موضوع تأمین روشنایی مناسب برای گمرک پرویزخان رایکی دیگر از برنامه های در دست اقدام خواند و گفت: عدم برخورداری از سیستم روشنایی استاندارد، مشکلاتی را برای افزایش ساعات کاری گمرک پرویزخان ایجاد کرده است که رفع این موضوع در اولویت قرار دارد. در این زمینه علاوه بر اعتبارات ملی، اعتبارات استانی نیز در اختیار این مجموعه خواهیم گذاشت. همچنین با طرف عراقی نیز گفتگو خواهیم کرد تا سیستم روشنایی در گمرک آنسوی مرز نیز ارتقاء یابد.

این مقام عالی استان موضوع فراهم شدم امکان تردد ماشین های شخصی از مرزپرویزخان را از دیگر موارد مطرح شده در نشست با هیئت بازرگانی اقلیم کردستان عنوان کرد و گفت: هم اکنون امکان تردد اتوموبیل های شخصی به ایران از طریق مرز باشماق وجود دارد و این امکان باید به سرعت در پرویزخان نیز فراهم شود. وی افزود: گمرک باید به گونه ای برنامه ریزی کند که ظرف یک ماه آینده شاهد ورود و خروج ماشین های شخصی با پلاک موقت باشیم.

استاندار کرمانشاه عدم برخورداری از امکان ورود کالاهای ترانزیتی از طریق مرز پرویزخان را از دیگر مشکلات موجود خواند و گفت: برقراری امکان ترانزیت کالا از مرز پرویزخان یک مزیت مهم برایاستان خواهد بود و رونق اقتصادی و ارتباط تجاری بیشتر کرمانشاهیان با تجار خارجی را در پی خواهد داشت.

دکتر رازانی با اشاره به اینکه هم اکنون روند ترانزیت کالا از طریق مرز باشماق و حاج عمران با سهولت انجام می گیرد؛ ادامه داد: مرز پرویزخان به دلیل برخورداری از امکانات زیربنایی و مواصلاتی بسیار بهتر، از بستر مناسب تری از مرزهای باشماق و حاج عمران برای ترانزیت کالا برخوردار است.

این مقام عالی استان افزود: به زودی موضوع درخواست برقراری امکان ترانزیت کالا از طریق مرز پرویزخان توسط مدیریت ارشد استان به گمرک کشور ارایه و این پیگیری ها تا دریافت مجوزهای لازم با جدیت تداوم خواهد داشت.

وی موضوع فراهم شدن امکان صادرات محصولات نفتی از طریق گمرک پرویزخان را از دیگر موارد مطرح شده در نشست یاد شده عنوان کرد و اظهار داشت: هم اکنون امکانصدور فرآورده های نفتی از طریق مرز پرویزخان وجود ندارد.

طرف عراقی بسیار مایل است این امکان فراهم شودتا بتواند فرآوردهای نفتی خریداری شده را از طریق مرز پرویزخان به اقلیم کردستان منتقل کند.

در این زمینه مقرر شد مجوزهای لازماز کارگروه مربوطه هر چه سریع تر اخذ شود و همچنین هماهنگی ها برای تعیین آزمایشگاه تایید محصولات نفتی صورت گیرد تا ظرف یک ماه آینده بسترهای لازم برای انجام این کار آماده شود.