جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

تغییر فرهنگ کار می‌تواند ظرفیت‌های عظیم اقتصادی استان را به حرکت درآورد - نمایش محتوای خبر

 

 

تغییر فرهنگ کار می‌تواند ظرفیت‌های عظیم اقتصادی استان را به حرکت درآورد

تغییر فرهنگ کار می‌تواند ظرفیت‌های عظیم اقتصادی استان رابه حرکت درآورد

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه گفت: اگر خواهان تغییر در وضعیت اشتغال هستیم، باید تلاش کنیم فرهنگ کار و کارآفرینی تغییر پیدا کند

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، رضا رحیمی در اولین نشست کمیته فرهنگ کار و کارآفرینی با بیان اینکه فرهنگ زیربنای توسعه اقتصادی است، اظهار کرد: تغییر فرهنگ کار می‌تواند ظرفیت‌های عظیم اقتصادی استان را به حرکت درآورد.

وی افزود: بخش عمده ای از ریشه های مشکل بیکاری کرمانشاه را باید در حوزه فرهنگ جستجو کرد که متأسفانه تاکنون فعالیت قابل توجهی در این زمینه صورت نگرفته است.

این مدیر ارشد اقتصادی ادامه داد: در این عرصه نیازمند یک کار درازمدت و دامنه دار هستیم و یک روزه نمی توان شاهد تغییر بود و در این زمینه از ظرفیت های دانشگاه ها، آموزش و پرورش، صدا و سیما، جهاد کشاورزی و دیگر دستگاه ها نیز باید استفاده کنیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اگر خواهان تغییر در وضعیت اشتغال هستیم، باید تلاش کنیم فرهنگ کار و کارآفرینی تغییر پیدا کند.

رحیمی افزود: در زندگی ائمه اطهار می توان نمونه های برجسته ای از کار و کارآفرینی یافت. امام علی(ع) بسیار اهل کار و تلاش بودند و باغات مثمر بسیاری را در طول سال های زندگی پربار خویش آباد کردند. معاون استانداری کرمانشاه عنوان کرد: نسل های پیشین کرمانشاهی افراد بسیار تلاشگر بوده اند و در آن دوران فرهنگ کار و کارآفرینی در اوج خود بوده است.

این مدیر ارشد اقتصادی ادامه داد: کرمانشاه از جمله استانهایی است که در مقایسه با مساحت آن دارای بیشترین میزان موقوفات است. کرمانشاهیان در عین کار و تلاش مازاد اموال خویش را وقف زوار اباعبداله الحسین کرده اند و بسیار مهمان نواز بوده اند.

وی ادامه داد: فرهنگ مهمان نوازی همچنان باقی مانده، ولی متأسفانه فرهنگ کار و تلاش بسیار کم رنگ شده است.

رحیمی با تاکید بر اینکه کرمانشاهیان موفق کم شمار نیستند، اظهار کرد: این افراد می توانند به عنوان الگوهای موفق کارآفرینی به جامعه معرفی شوند.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه افزود: طی این سال ها از همین کرمانشاه افراد برجسته ای توانسته اند در سطح وزیر، معاون رئیس جمهور و روسای بانک ها مطرح شوند و از سرآمدان این عرصه‌ها باشند.

وی ادامه داد: هم اکنون برخی کشاورزان در منطقه دالاهو و در ارتفاع بالای 1800 متر باغات بادام کاشته اند و در هر هکتار نیز حدود 10 میلیون تومان درآمد دارند که در مقایسه با درآمد حاصل از دیگر محصولات فوق العاده چشمگیر است.

مهارت آموزی و آموزش لازمه فرهنگ کار وی یکی از موضوعات مهم فرهنگ کار را مهارت آموزی و آموزش دانست و گفت: در این زمینه فعالیت های کمی صورت گرفته و هنوز در بسیاری از مشاغل کارگران ماهر از خارج از استان تأمین می شوند.

رحیمی ادامه داد: بسیاری از کارگران صنعتی استان از حداقل های مهارتی بی بهره اند که باید از آموزش های لازم بهره‌مند شوند.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری ادامه داد: در برخی مناطق استان پروژه های بزرگی در دست احداث است که باید همزمان جوانان بومی را متناسب با نیاز آن پروژه ها به فراگیری مهارت های فنی تشویق کرد تا در آن مجموعه‌ها به کار گرفته شوند.

این مدیر ارشد مناسبت‌های سالیانه را فرصت مناسبی برای ترویج فرهنگ کارآفرینی دانست و گفت: مناسبت هایی همچون جشنواره کارآفرینی، هفته کار و کارگر، روز صنعت و روز صادرات می توانند بسترهای مناسبی برای ترویج و نهادینه کردن فرهنگ کار و کارآفرینی باشند.

وی همچنین از تشکل های بخش خصوصی خواست در حوزه تربیت بازرگانان و کارآفرینان به شکل جدی تری فعالیت کنند تا در سال های آینده شاهد تحرک بیشتری در عرصه تجارت و بازرگانی استان باشیم.