رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

تناوب در کشت گندم - نمایش محتوای خبر

 

 

تناوب در کشت گندم

تناوب درکشت گندم

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: کشاورزانی که می‌خواهند از آفات، بیماری و علف‌های هرز گندم در امان باشند، در مزارع خود کشت متناوب "کلزا" را رعایت کنند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، سید افشین صفوی در نشست خبری که امروز (دوم شهریور) برگزار شد، با اشاره به مزایای کشت کلزا و لزوم توجه کشاورزان به کشت این محصول، اظهار کرد: همیشه می‌گویند "کلزا بکارید و گندم درو کنید".

وی ادامه داد: کشت کلزا در اراضی زراعی هم باعث افزایش بازدهی گندم تا میزان 20 درصد خواهد شد و هم آفات، بیماری‌ها و علف هرز مزراع گندم را از بین می‌برد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه زمان کشت کلزا را از 15 شهریور در مناطق معتدل و سرد عنوان کرد و افزود: تسهیلاتی نیز برای کشاورزانی که بخواهند کشت کلزا داشته باشند در نظر گرفته شده است.

صفوی پرداخت 25 میلیون ریال تسهیلات به ازاء هر هکتار کشت به کشاورزان را از جمله این تسهیلات دانست و اظهار کرد: همچنین قیمت بذر فرانسوی کلزا نیز از 23 هزار تومان سال گذشته به 18 هزار تومان کاهش یافته است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه همچنین از خرید یک دستگاه "ترازیم" نیز خبر داد که فقط چهار دستگاه آن در ایران وجود دارد که یک دستگاه برای کرمانشاه است و قرار است در شهریور نیز دو دستگاه دیگر اضافه شود.

صفوی قیمت این بذرکار را 336 میلیون تومان اعلام کرد که سازمان جهاد کشاورزی بابت خرید هر یک از آنها 90 میلیون تومان یارانه می‌دهد.

وی افزود: این بذرکار لیزری می تواند در هر عمقی که کشاورز بخواهد، بدون نیاز به شخم تا 350 گرم بذر را در هر هکتار بکارد و فعلا اجازه داده شده این دستگاه در محدوده سراب نیلوفر کشت کلزا داشته باشد.