جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

توسعه آموزش عالی ارتباط مستقیمی با توسعه استان دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

توسعه آموزش عالی ارتباط مستقیمی با توسعه استان دارد

توسعه آموزش عالی ارتباط مستقیمی با توسعه استان دارد

استاندار کرمانشاه گفت: توسعه آموزش عالی ارتباط بسیار مستقیمی با توسعه همه جانبه استان دارد.

به گزارش خبرنگار سرویس علمی آموزشی ایسنا منطقه کرمانشاه، اسدالله رازانی در نخستین جلسه شورای آموزش عالی استان که امروز(سوم بهمن)در دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد، اظهارکرد: نقش دانشگاه در توسعه مناطق و آینده استان ها و کشورها نقشی اثربخش و بی بدیل است.

وی ادامه داد: یقینا توسعه مناطق بر توسعه دانشگاه ها منطبق است. استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه آموزش عالی در کشور ما بسیار متفرق شده است، گفت: امروز در دولت دو وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشغول امر آموزش عالی هستند.

همچنین در دل وزارت علوم نیز دو دسته دانشگاه داریم، یکی دانشگاه های دولتی رسمی و دسته دوم دانشگاه های دولتی همچون پیام نور، علمی کاربردی، فنی و حرفه ای و ... و همچنین در کنار اینها بخش خصوصی هم در امر آموزش عالی کشور نقش ایفا می کند که از جمله آنها می توانیم به دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه های غیرانتفاعی اشاره کنیم.

رازانی تصریح کرد: استان کرمانشاه هنوز تا رسیدن به توسعه با شاخص های خوب فاصله دارد و از کمبودها و محرومیت های شدیدی رنج می برد و در واقع دچار آسیب های شدیدی هستیم.

استاندار کرمانشاه گفت: بخش مهمی از راه درازمدت برطرف کردن شاخص های نگران کننده و رسیدن به وضعیت قابل قبول، از مسیر دانشگاه و تربیت نیروی انسانی می گذرد.

وی یادآور شد: اگر نگاهی به دانشگاه های استان داشته باشیم می بینیم که در یکسری از رشته ها از حداقل امکاناتی برخوردار هستیم که خوب است، اما در یکسری از رشته ها با استانداردها فاصله داریم که نیاز است تلاش کنیم و خود را به آن استانداردها برسانیم و حتی استانداردها را هم ارتقاء دهیم. استاندار کرمانشاه تاکید کرد: هدف این شورا رسیدن به یک وضعیت خوب و مطلوب در آموزش عالی استان است.

رازانی خاطرنشان کرد: باید بخش آموزش عالی استان جزو اولویت های نخست همه بخش ها و به ویژه بخش اجرایی استان قرار گیرد و در راستای ارتقاء جایگاه ارزشمند آن برآییم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه حدود 60 درصد دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه از دانشجویان بومی همین استان هستند، گفت: اگر بتوانیم گرید دانشگاه رازی را همواره ارتقاء دهیم، یقینا این دانشگاه نیز در تربیت نیروی متخصص برای کمک به توسعه استان مثمرثمرتر واقع خواهد شد.

به گزارش ایسنا، این نشست با حضور روسای دانشگاه های دولتی، آزاد و غیرانتفاعی استان برگزار و مقرر شد از این پس جلسات شورای آموزش عالی استان به صورت ماهیانه و دوره ای (هر جلسه در یکی از دانشگاه های استان) برگزار شود. همچنین مقرر شد دبیرخانه شورای آموزش عالی استان در محل دانشگاه رازی کرمانشاه دایر شود.

از دیگر مصوبات این جلسه این بود که اعضای اصلی(حقوقی) شورای آموزش عالی استان، روسای دانشگاه های اصلی استان باشند و پنج نفر از اعضای هیات علمی برجسته استان به عنوان اعضای حقیقی در جلسات آتی این شورا حضور داشته باشند.