جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

توسعه باغات مدرن را در برنامه داریم - نمایش محتوای خبر

 

 

توسعه باغات مدرن را در برنامه داریم

توسعه باغات مدرن

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه مجموع باغات مدرن احداث شده در استان را تاکنون 500 هکتار دانست و گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده باید در یک برنامه هفت ساله 10 هزار هکتار باغ به مجموعه باغات استان اضافه شود که همگی این باغان مدرن خواهند بود.

حمیدرضا جهانگیری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کرمانشاه، در خصوص برنامه‌های توسعه باغات استان، گفت: سیاست های باغبانی استان بر توسعه باغات مدرن است و دیگر خیلی روی توسعه باغات سنتی مانور نخواهیم داد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه احداث باغات مدرن با جلوگیری از هدر دادن سرمایه های موجود مانع از استفاده نامطلوب از منابع می‌شود، باغات مدرن را شامل باغات داربستی، روسیمی و... دانست که مجهز به سیستم‌های نوین آبیاری مثل آبیاری تحت فشار خواهند بود.

جهانگیری گفت: اجرایی کردن پروژه‌های مربوط به باغات مدرن و مدیریت باغات سنتی را در برنامه داریم که در این راستا تمامی باغات جدید الاحداث استان از نوع باغات مدرن خواهند بود و تلاش خواهیم کرد تا باغات قدیمی و سنتی را با اعمال روش های مدیریتی همچون تجهیز آن‌ها به روش‌های نوین آبیاری مدیریت کنیم.

وی احداث باغات مدرن را در شرایط کنونی که با بحران منابع آبی مواجه هستیم راهکار بسیار خوبی برای مدیریت منابع آبی دانست.

جهانگیری گفت: امیدواریم با اجرایی شدن سامانه گرمسیری شاهد افزایش سطح باغات مدرن استان در کوتاه مدت باشیم.

این مسئول مجموع باغات مدرن احداث شده در استان را تاکنون 500 هکتار دانست و افزود: بر اساس برنامه ریزی انجام شده باید در یک برنامه هفت ساله 10 هزار هکتار باغ به مجموع باغات استان اضافه شود که همگی این باغان مدرن خواهند بود.

وی در ادامه مجموع سطح باغات استان را 40 هزار هکتار دانست و گفت: عمده محصولات باغی استان شامل گردو، انگور، سیب و انواع هسته داران است که عمده این باغات نیز در شهرستان‌های صحنه و پاوه قرار دارند.

جهانگیری با بیان اینکه پیش بینی می‌شود امسال مجموع تولیدات باغی استان به 240 هزار تن برسد، گفت: سال گذشته مجموع تولیدات باغی استان کرمانشاه 260 هزار تن بود.

جهانگیری کاهش میزان تولیدات باغی در سال جاری را به دلیل نوسانات جوی دانست و گفت: امسال سرمای دیررس بهاره خسارت زیادی را به باغات استان وارد کرد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه افزود: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته باغات عموم شهرستانهای استان در اثر سرمای بهاره خسارت دیده‌اند که در این بین باغات شهرستان‌های معتدل و سردسیر استان بیشترین میزان خسارات را دیده‌اند.

جهانگیری گفت: پیش بینی می‌شود امسال با کاهش تولید 27 هزار تنی در باغات استان مواجه شویم.

جهانگیری افزود: استان کرمانشاه 40 هزار هکتار باغ دارد و در شرایط نرمال سالانه 260 هزار تن محصولات باغی در این استان تولید می‌شود.