سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

توسعه کشت گلخانه ای از اولویت های استان - نمایش محتوای خبر

 

 

توسعه کشت گلخانه ای از اولویت های استان

توسعه کشت گلخانه ای از اولویت های استان

استاندار کرمانشاه: توسعه کشت گلخانه ای از جمله اولویت های مهم استان در حوزه کشاورزی است و هم اکنون چندین پروژه در این زمینه در دست اجرا می باشند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه؛ اسد الله رازانی استاندار کرمانشاه اظهار داشت:کشاورزی یکی از پتانسیل های مهمتوسعه کشت گلخانه ای از اولویت های استان است کرمانشاه محسوب می شود.

خوشبختانه استان از نعمت اراضی خوب و مستعد برخوردار می باشد و میزان بارندگی در منطقه نیز مناسب است. استاندار کرمانشاه تصریح کرد: در کنار طرح عظیم گرمسیری کارهای خیلی بزرگی در حوزه آب استان صورت گرفته است و تا کنون 8 سد در استان ساخته شده و 7 سد دیگر نیز در دست احداث است.

همچنین چند سد نیز در حال طراحی هستند و پیگیر هستیم که مجوزهای آن ها را اخذ کنیم. این مقام عالی استان افزود: هم اکنون 30 درصد از جمعیت استان در روستاها زندگی می کنند و بخش مهمی از جمعیت کرمانشاه را تشکیل می دهند. در ضمن کشاورزان استان به روستانشینان محدود نمی شوند و بسیاری از شهرنشینان نیز مشغول کارهای کشاورزی هستند.

وی با اشاره به اینکه طی این مدت مجموعه فعالیت های گسترده ای به منظور توسعه حوزه کشاورزی دنبال شده در ادامه عنوان کرد: یکی از این کارها تشکیل کارگروه آب، خاک و کشاورزی است که طی این مدت با حضورمدیر ارشد استانتشکیل می شود و به شخصه فعالیت های این حوزه از جمله طرح گرمسیری را با دقت رصد می کنم.

استاندار کرمانشاه در ادامه به تشریح برنامه های این حوزه پرداخت و گفت: در داخل استان یک مجموعه برنامه برای توسعه این بخش تهیه شده که توسعه کشت گلخانه اییکی از این بخش هاست.

وی با اشاره به اینکه استان در زمینه کشت گلخانه ای از میانگین کشوری بسیار عقب است در ادامه اظهار داشت: حدود 10 هزار هکتار گلخانه درکشور وجود دارد که در این میان کرمانشاه با توجه به برخوداری از 5 درصد اراضی کشور، می بایست تاکنون 500 هکتار گلخانه می داشت که متأسفانه این میزان هم اکنون زیر 40 هکتار است.

این مقام عالی استان ادامه داد: هم اکنون یک مجموعه گلخانه ای 50 هکتاری در اسلام آباد در دست احداث است که از این میزان حدود 30 هکتار گلخانه خالص با طرح مدرن فرانسوی به بهر برداری می رسد. همچنین یک قطعه 45 هکتاری در سرپل ذهاب نیز در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد.

همچنین یک تفاهم نامه همکاری میان استانداری، دانشگاه رازی و بنیاد مستضعفان بسته شده که بر اساس آن 100 هکتار از زمین های دانشکده کشاورزی به کشت گلخانه ای اختصاص می یابد.

وی افزود: در تنگه کنشت نیز طرحی را در دست مطالعه داریم که با توجه به استعداد مناسب منطقه، در آنجا 300 هکتار باغ،100 هکتار گلخانه و 75 هکتار کشت زعفران ایجاد می کنیم.

دکتر رازانی ادامه داد: در سایر بخش های کشاورزی مانند شیلات ودامپروری در کشور صاحب رتبه های خوبی هستیم. هم اکنون چندین گاوداری چند هزار رأسی در اسلام آباد، ماهی دشت، گنگاور و دینور در دست احداث هستند.

همچنین در روانسر هم یک گاوداری چند هزار رأسی در حال بهره برداری است.