رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

تولید سالیانه 39 هزار تن فرآورده های دامی توسط عشایر استان کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

تولید سالیانه 39 هزار تن فرآورده های دامی توسط عشایر استان کرمانشاه

تولید سالیانه 39 هزار تن فرآورده های دامی توسط عشایر استان

مدیرکل امور عشایری کرمانشاه گفت: عشایر استان با داشتن یک میلیون و 500 هزار راس دام، سالیانه 39 هزار تن فرآورده های دامی تولید می کنند که 30 درصد نیاز استان را شامل می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی اشرف آزادی روز دوشنبه در نشست شورای عشایر شهرستان گیلانغرب افزود: عشایر استان کرمانشاه 14 هزار و 109 خانوار با جمعیت 80 هزار تن متشکل از 14 ایل هستند.

وی اظهار کرد: از ابتدای امسال 6 میلیارد و 500 میلیون ریال تسهیلات بابت جبران خسارت های وارده به بخش دام و واحدهای دامی عشایر شهرستان گیلانغرب پرداخت شده است.

وی بیان کرد: در راستای تامین آب مورد نیاز عشایر شهرستان گیلانغرب، چهار دستگاه تانکر آبرسانی پیش بینی شده که در حال آبرسانی به عشایر هستند که این مهم تا ابتدای فصل ییلاق ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به تشکیل 2 کارگروه اقتصاد و عمران و سیاسی و امنیتی در ستاد عشایر شهرستان ها به منظور سامان دهی نقاط استقرار عشایر، خواستار تعامل بیشتر و مساعدت دستگاه های اجرایی ذیربط به منظور کمک به سامان دهی وضعیت این قشر شد.

معاون فرماندار گیلانغرب نیز در سخنانی جمعیت عشایر این شهرستان را هشت و هزار و 200 تن در قالب یک هزار و 500 خانوار اعلام کرد و از استقرار 600 خانوار عشایری غیربومی در فصل قشلاق در گیلانغرب به عنوان مهمان خبر داد.

فرهاد همتی افزود: عشایر شهرستان گیلانغرب با در اختیار داشتن 200 هزار راس دام، نقش مهمی در تامین فرآورده های دامی استان برعهده دارند. وی اضافه کرد که سالیانه چهار هزار تن فرآورده های دامی توسط عشایر این شهرستان تولید می شود که این میزان 10 درصد مجموع تولید عشایر استان کرمانشاه را شامل می شود.

همتی، طول راه های عشایری شهرستان گیلانغرب را 200 کیلومتر ذکر کرد و گفت: با بررسی صورت گرفته، 50 درصد این مقدار از راه های عشایری تخریب شده و نیاز به بهسازی و مرمت دارد.

وی از اختصاص یک میلیارد ریال اعتبار از محل منابع استانی برای آبرسانی سیار به عشایر منطفه خبر داد و گفت: تخصیص اعتبار لازم برای بهسازی راه های مواصلاتی عشایری هم در دستور کار است. گیلانغرب با بیش از 72 هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه واقع شده است.