جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

ثبت ملی آگر نوروز روستای زردویی - نمایش محتوای خبر

 

 

ثبت ملی آگر نوروز روستای زردویی

جشن آگر نوروز روستای زردویی شهرستان پاوه، عصر جمعه طی مراسمی در فهرست ملی میراث معنوی ایران به ثبت رسید

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، در این مراسم که در تالار انتظار کرمانشاه برگزار شد، علاوه بر حضور گسترده مردم فرهنگ دوست، اساتید برجسته ای در زمینه های ادبیات فارسی، کوردی و نمایشی، زبان، فرهنگ شناسی، و تاریخ و مردم شناسی، ازجمله، پروفسور میرجلال الدین کزازی، پروفسور مسعود گلزاری، دکتر محمدعلی سلطانی، دکتر قطب الدین صادقی، ماموستا محمدعلی نجاری معروف به آسو از بوکان، و مرحوم بهروز رستمی پژوهشگر و مردم شناس کرمانشاهی و برخی مسئولان استان کرمانشاه حضور داشتند. در آغاز مراسم، جلیل بالایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در سخنانش، حفظ و احیاء آیین های کهن ایرانی را از ماموریت های این اداره کل برشمرد وگفت: از عموم مردم می خواهم؛ در این زمینه میراث فرهنگی را یاری کنند.

پروفسور میرجلال الدین کزازی به عنوان یکی از سخنرانان درباره ریشه ها و رازهای نوروز در ایران گفت و افزود: در همه اقوام ایران اگر جستجو کنید، تنها در میان کوردها نوروز به همان شکل اصلی اش گرامی داشته می شود. پروفسور مسعود گلزاری هم درباره گذری بر تاریخ کرمانشاه، با تکیه بر منطقه اورامانات و روستای زردویی و نیز درباره تقدس آتش در بین کرمانشاهیان سخنرانی کرد و گفت: هنوز واژگانی که باعث تقدس آتش هستند در شهر و استان کرمانشاه وجود دارد، مانند اجاق.

وی گفت: طایفه گوران یکی از اصیلترین طایفه های کرمانشاهان است و کرمانشاه از تاریخی بسیار کهن برخوردار است. محمدعلی سلطانی نیز درباره نوروز و روستای زردویی سخن گفت و افزود: محدوده زردویی از زمان بسیار قدیم، محدوده ای شامل زرده ریجاب تا اورامانات را در بر می گرفت.

وی آیین نوروز را آیینی ملی و همگانی دانست که همه جوهرهای فرهنگ ایران در آن نمایان است. دکتر قطب الدین صادقی هم به بیان نمادها و فلسفه نوروز پرداخت و گفت: برنامه چهارشنبه سوری به شکل امروزی که شامل روشن کردن آتش در خیابان ها و معابر عمومی به همراه منفجر کردن ترقه و امثال آن است، آیینی بیگانه و غربی بوده که هیچ ربطی به فرهنگ اصیل ایرانی و به طور اخص کوردها ندارد.

این بازیگر تاتر، سینما، تلویزیون و استاد دانشگاه در زمینه ادبیات نمایشی تصریح کرد؛ فرهنگ ما، روشن کردن آتش در پشت بام ها برای بازگرداندن ارواح طیبه به خانه هایشان بوده است.

ماموستا آسو هم علاوه بر قرائت اشعارش، در سخنانی نسبت به برگزاری جشن و مراسم هر ساله نوروز در ایران و مناطق کوردنشین اظهار خوشحالی کرد و گفت: نوروز نماد آزادی مردم از چنگال استعمار است.

وی گفت: هم اکنون که کشور ما در تیررس تهاجم فرهنگ های غربی است، ما باید از فرهنگ اصیل خود در زمان برگزاری نوروز پاسداری کنیم. مرحوم بهروز رستمی هم در سخنانی کوتاه ضمن تشریح مراحل ثبت ملی جشن آگر نوروز روستای زردویی گفت: نوروز به عنوان جشنی ملی در سطح کشور ثبت شده است و همه ما باید برای آن تلاش کنیم.

در ادامه مراسم، از سند ثبت ملی جشن ئاگر (آتش) نوروز به دست آقایان پرفسور کزازی و جلیل بالایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه رونمایی شد. اجرای موسیقی کُوردی و تجلیل از تعدادی از فعالان اجتماعی و فرهنگی روستای زردویی پایان بخش این مراسم بود.