رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

جمعیت فارغ التحصیلان بیکار 1.5 برابر سایر بیکاران - نمایش محتوای خبر

 

 

جمعیت فارغ التحصیلان بیکار 1.5 برابر سایر بیکاران

جمعیت فارغ التحصیلان بیکار 1.5 برابر سایربیکاران

به گفته مدیرکل فنی و حرفه ای استان کرمانشاه جمعیت فارغ التحصیلان بیکار دانشگاه‌های کشور حدود یک و نیم برابر دیگر بیکاران است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کرمانشاه، داوود ناصری امید در نشست خبری که به مناسب هفته ملی مهارت در محل سالن جلسان اداره کل فنی و حرفه یا استان کرمانشاه برگزار شد، با تاکید بر اهمیت سوق یافتن آموزشهای فنی و حرفه ای به سمت آموزش های فنی و مهارتی گفت: بر اساس آمارهای موجود نزدیک به پنج میلیون نفر در کشور دانشجو هستند که این جامعه آماری بالا می تواند فرصت مغتنمی برای توسعه آموزش های مهارتی در کشور باشد.

 مدیر کل فنی و حرفه ای استان کرمانشاه با اشاره به ضعف آموزش های مهارتی در جامعه، افزود: میزان مهارت فارغ التحصیلان دانشگاه ها متناسب با مدرک تحصیلی آنها نیست و بر اساس آمارهای موجود جمعیت فارغ التحصیلان بیکار یک و نیم برابر دیگر بیکاران است.

ناصری امید با تاکید بر لزوم احیای فرهنگ مهارت آموزی در جامعه گفت: در جامعه امروزی ارزش کار و مهارت تا حدود زیادی به فراموشی سپرده شده و جای خود را به مدرک گرایی داده است و گواه این سخن جایگاهی است که یک استادکار ماهر در کنار یک دانش آموخته دانشگاهی در جامعه دارد.

ناصری امید با بیان اینکه سال قبل در مجموع نزدیک به هشت و نیم میلیون نفر ساعت در قالب 30 هزار نفر آموزش های فنی و مهارتی به متقاضیان ارائه شد، گفت: مراقبت و زیبایی، خیاطی و کامپیوتر و در مجموه آموزش های خدماتی بیشترین ارائه آموزش در بخش آموزشگاهای آزاد و آموزش های مربوط به اتومکانیک و صنایع چوب بیشترین آموزش ها را در مراکز دولتی فنی و حرفه ای استان داشتند.

ناصری امید با بیان اینکه در حال حاضر در سطح استان کرمانشاه آموزش های مهارتی در قالب 500 حرفه به متقاضیان ارائه می شود، گفت: این در حالی است که شش هزار حرفه شناخته شده در کشور وجود دارد.

ناصری امید سپس اشاره ای به ارائه آموزش های مهارتی به زندانیان داشت و گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته میزان بازگشت به زندان زندانیانی که آموزش های مهارتی دیده اند کمتر از دو درصد است.

به گفته وی سال گذشته 100 هزار نفر ساعت شامل 1666 نفر در دوره های مهارت آموزی زندانیان شرکت کردند.

 

مدیر کل فنی و حرفه ای استان کرمانشاه با اشاره به فعالیتهای انجام شده در سال گذشته در حوزه زیر ساخت ها و فراهم کردن امکانات گفت: تاکنون نزدیک به 200 کارگاه را تجهیز کردیم .

 


سفر مقام معظم رهبری چهار پروژه مهارتی برای این استان به ارمغان آورد

 

ناصری امید در ادامه اشاره ای هم به وضعیت پروژه های عمرانی از محل مصوبات سفر رهبری داشت و افزود: سفری مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه چهار مصوبه برای این استان در بخش فنی و حرفه ای داشت که پروژه مربوط به شهرستان سنقر و کلیایی هم اکنون به بهره برداری رسیده و آماده افتتاح است.


به گفته وی  پروژه مربوط به شهرستان هرسین با بیش از 70 در صد پیشرفت فیزیکی و پروژه مربوط به شهرستان اسلام آباد غرب با بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت هستند.


وی در ادامه از پروژه هایتک به عنوان پروژه دیگر در حال اجرا در استان سخن گفت و  با بیان اینکه این پروژه از پروژه های منحصر به فرد در کشور است، گفت: پروژه هایتک یک پروژه با سازه خاص است که برای تجهیز کامل به 10 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.


ناصری امید گفت:مقرر شده بود از محل مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه مبلغ 3 میلیارد تومان اعتبار به این پروژه تخصیص یابد که همگی این مبلغ تخصیص یافت.

 

تبدیل وضعیت مربیان حق التدریس در طول سال جاری

 

وی در ادامه از تبدیل وضعیت مربیان حق التدریس در طول سال جاری خبر داد و گفت: نزدیک به 4800 نفر مربی حق التدریس در سطح کشور تبدیل وضعیت شدند که 170 نفر آنها در استان کرمانشاه مشغول به کار هستند.

 

مدیر کل فنی و حرفه ای استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به بحث دیپلماسی مهارت، یکی از اهداف آن را بحث ارائه آموزش های مهارتی به مربیان خارجی دانست و گفت: در این راستا سال گذشته 300نفر مربی عراقی و 200 نفر مربی از سایر کشور ها در دوره تربیت مربی کرج آموزش دیدند.


به گفته وی کار آموزش مربیان 10 کشور مختلف در مرکز تربیت مربی کرج انجام می شود.

 

وی در ادامه با اشاره به برگزاری مسابقات ملی مهارت در سطح بین المللی در مرداد ماه امسال گفت: این مسابقات مرداد ماه امسال در کشور برزیل برگزار می شود که با وجود داشتن یک نفر برای اعزام به این مسابقات از استان کرمانشاه متاسفانه وی در مراحل پایانی نتوانست رتبه لازم را در آزمون پایانی کسب کرده و از حضور در مسابقات محروم ماند و امید است سال های آتی شاهد درخشش کرمانشاهیان در مسابقات بین المللی مهارت باشیم.