جنگل بلوط

جنگل بلوط


تعدادی عروسک با مشخصات روباه (مکار ومنفی)، سنجاب (با شیطنت، ظریف و گاهی اوقات شکننده و لوس)، و کلاغ خبرچین که همراه مرد محیطبان است و مرد محیطبان مسئول حفظ و نگهداری قسمتی از جنگل (پارک جنگلی) است. در واقع این بخشی که مجموعه حاضر در آن مشغول تصویربرداری است، متعلقبه یک پارک جنگلی است بطوری که یک دکه ی چای و تنقلات فروشی هم در آن وجود دارد و صاحب آن یک پیرمرد (قهوه چی) است.

هر قسمت بصورت اپیزودیک بوده و در هریک از آنها یک پند اخلاقی و حتی آموزشهای بهداشتی و شخصی از قبیل دروغ نگفتن، غیبت نکردن، حریم شخصی، زودباور نبودن، محیط زندگی خود را تمیز نگه داشتن، محیط زیست را آلوده نکردن (بطور کلی اطلاع رسانی در مورد محیط زیست)، بموقع حمام رفتن، مسواک زدن و.... بصورت نمایشی به مخاطب برنامه ارائه می شود. بعنوان مثال در یک قسمت روباه به طریقی و برای منفعت خود دروغی به سنجابمی گوید و به دنبال آن دروغ سنجاب هم دروغهای دیگر می گوید و به گمراهی می افتد و مشکلاتی برایش بوجود می آید و یا حتی به پیرمرد قهوه چی نیز دروغ می گوید و سر او را کلاه می گذاردو به دنبال آن مشکلاتی نیز برای پیرمرد قهوه چی بوجود می آید که در ادامه در بین درگیری با روباه، مرد محیطبان وارد شده و با توجه به شخصیتش که دانای کل بوده و از پس خیلی کارها بر دارد، مشکل بین آن دو را با آوردن مثال هایی از بین می برد. مرد محیط بان شخصیتی مثبت و تقریبا اسطوره ای دارد طوری که هر مشکلی که در آن پارک جنگلی پیش بیاید او می تواند آنرا حل کند. ما بعد از هر گره گشایی و پند آموزشی یک پخش موسیقی شاد داریم که توسط قهوه چی از رادیویش پخشمی شود.

ایجاد طنز موقعیت (sitcom)و گاهی اوقات نیز طنزهای کلامی (verbal satire) نیز چاشنی های شیرین این مجموعه هستند. مثلا طنزهای کلامی می تواند بین محیط بان و پیرمرد و یا روباه و پیرمرد اتفاق بی افتد و طنزهای موقعیت بیشتر بین روباه و پیرمرد است چرا که در اینجا پیرمرد می تواند یک شخصیت ساده و بی ریایی داشته باشد و با حیله های روباه مکار گول بخورد و از آنطرف نیز روباه همانطور که گفته شد شخصیتی دورو و حیله گر و مکار دارد که قصد به اشتباه انداختن بقیه افراد این منطقه را دارد که البته افراد مستقر در این مکان از این قضیه باخبرند ولی باتوجه به مکار بودنش هر لحظه رنگ ظاهر عوض می کند.

در بیرون از قسمت دکه چند نیمکت وجود دارد که گاهی عروسکها و گاهی محیطبان آنجا می نشیند و در مورد مسأله هایی که پیش آمده صحبت می کنند و چایی میل می کنند .در این قسمت جدید حضور میهمانان کودک به عنوان تماشاچی برنامه می باشدو جنگلبان با کاراکترهای برنامه سوالاتی را پیرامون موضوع برنامه از کودکان می پرسند وپاسخ می دهند.

ساخت کلیه عروسک ها از اسفنج و پارچه خزدار (پولیش) و بصورت ماپت می باشد.در هربرنامه مدت5 دقیقه کارتون آرشیوی پخش می شود.

Loading the player...
سال تولید: زمستان 98
عوامل تولید:

تهیه کننده : حامد کتاب الهی

کارگردان هنری : کیوان نارنجی

نویسنده : کتاب الهی

تصویربرداران : سهراب آذین – محمد معافی

صدابردار :مهرداد بنکداری

کارگردان TV  : الهه سوری

مجری : کیوان نارنجی

عروسک گردانان : مهدی ادیبی – حامد دشتیان – صبا یاری – اسما خوشرا

منشی صحنه : صبا یاری

تدارکات : سلیم رحمانی