رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

حاشیه نشینی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

حاشیه نشینی

Loading the player...

دانلود

حاشیه نشینان کسانی هستند که در محدوده مرزی شهرها زندگی می کنند و جذب نظام اقتصادی و اجتماعی شهر نشده اند . اکثر آنان ساکنان روستایی هستند که جاذبه شهرنشینی و رفاه شهری آنها را از زادگاه خود جدا کرده و به سوی قطب های صنعتی و بازار کار می کشاند .

در حاشیه نشینی مشکلات بسیاری دیده می شود مثل فقدان آسایش لازم , تراکم بالای جمعیت , کمبود خدمات درمانی و بهداشت و خطرات ناشی از عوامل طبیعی مثل سیل و از همه مهمتر اینکه حاشیه شهرها پناهگاهی امن برای بزهکاران و مجرمان است . اما چرا رویای شهرنشینی روستاییانی که برای زندگی به ظاهر بهتر به شهر پناه می آورند تبدیل به حاشیه نشینی می شود .

از مهم ترین علت های حاشیه نشین شدن , سطح پایین درآمد آنها و بالا بردن بهای ساخت و ساز رسمی و عدم پیش بینی آنها از واقعه ای که برای آنها اتفاق می افتد , است .

طبق بررسی ها در ایران 63 درصد از این خانوارها در یک اتاق با زیربنای 5/2 متر مربع زندگی می کنند و ترکیب جمعیت آنها اکثرا گروه های سنی جوان و نوجوان است . نادیده گرفتن افراد ساکن در این محل ها و تخریب و پراکنده کردن اجباری مکان زندگی آنها از بدترین سیاست های برخورد با حاشیه نشینی است . باید با برنامه ریزی درست مدیریتی و به کار گرفتن سیاست های کارآمد , از طریق دولت این معضل بزرگ ساماندهی شود .