سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

حضرت علی (ع) کاملترین الگو برای جهانیان - نمایش محتوای خبر

 

 

حضرت علی (ع) کاملترین الگو برای جهانیان

امام علی (ع) الگوی جهانیان

یکی از اساتید حوزه و دانشگاه از حضرت علی (ع) به عنوان کاملترین الگو یاد کرد و گفت: ایشان نه الگویی شایسته برای مسلمانان بلکه سرمشق و الگویی کامل برای تمام جامعه بشریت است.

حجت الاسلام علی مطهری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، ضمن تبریک میلاد حضرت علی (ع) اظهار کرد: ایشان سرمنشاء تمام خوبی ها و فضائل هستند و هیچ زبانی قادر به بازگو کردن اوصاف ایشان نیست.


وی با تاکید بر اینکه بررسی شخصیت امیر مومنان نیاز به سال ها تحقیق و تفحص دارد گفت: نمی توان در جملاتی محدود شخصیتی نظیر حضرت علی (ع) را که این حدیث قدسی در باره ایشان نازل شده که اگر مردم بر ولایت علی (ع) می پیوستند آتش جهنم را خلق نمی کردم، توصیف کرد.

حجت الاسلام مطهری ادامه داد: رسول خدا (ص) در تفسیر آیه شریفه 'السابقون السابقون اولئک المقربون' فرموده اند که جبرئیل به من چنین گفته که منظور از این آیه علی (ع) و پیروان راستین ایشان هستند که پیشگامان به سوی بهشت و مقربان درگاه خدایند.

این کارشناس مسائل مذهبی ادامه داد: عدالت طلبی و حق مداری امیرالمونین (ع) از خصوصیات بارز و برجسته ایشان بود تا آنجا که رسول خدا (ص) فرمودند هر جا علی (ع) باشد حق هم آنجاست و این بدان معناست که حق و علی (ع) از یکدیگر جدا نمی شوند.

وی همچنین به حادثه شکافتن دیوار خانه کعبه در زمان ولادت حضرت علی (ع) اشاره کرد و گفت: ایشان آنقدر در نزد خداوند متعال دارای منزلت و آبرو هستند که دیوار خانه الهی به خاطر ایشان شکافته شد و در مدتی که مادر بزرگوارشان در دل خانه کعبه حضور داشتند به اذن الهی از غذاهای بهشتی تناول می کردند.

مطهری یادآور شد: رشادت های ایشان هم که از صدر اسلام زبانزد خاص و عام است و در روزگاری که دشمنان پیامبر(ص) هم قسم شده بودند تا به هر طریق ممکن مانع از ترویج دین الهی اسلام شده و پیامبر را یا منصرف و یا به شهادت برسانند این حضرت علی (ع) بود که با شهامت تمام به یاری ایشان شتافته و برای حفظ و ترویج اسلام از جان مایه گذاشت.

حجت الاسلام مطهری گفت: ساده زیستی، حق شناسی، دوری از کبر و غرور، عدالت محوری و یتیم داری از مهمترین خصیصه های امیرالمومنین (ع) است که با سرمشق قرار دادن آنها خیر دنیا و آخرت نصیب مان خواهد شد.

وی در پایان اظهار کرد: حضرت علی (ع) بزرگترین محافظ دین الهی بودند که اگر رشادت ها و جانفشانی ایشان نبود امروز اثری هم از دین اسلام باقی نمانده بود.