جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

خرید 520 هزار تن محصول از چغندرکاران استان کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

خرید 520 هزار تن محصول از چغندرکاران استان کرمانشاه

خرید 520 هزار تن محصول از چغندرکاران استان

کارشناس مسئول دانه‌های روغنی وگیاهان صنعتی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه همه ساله کار برداشت چغندر قند از مزارع استان تا نیمه دوم آذر ماه به اتمام می‌رسید، از تاخیر در برداشت و خرید چغندر در سال جاری بدلیل بارندگی‌های پاییزه خبر داد.

مجتبی حاتمی در گفت و گو با خبرنگار دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، بارندگی‌های آبان‌ماه و تداوم آن را دلیل اصلی به تاخیر افتادن برداشت چغندر قند از مزارع استان دانست و گفت: سال‌های قبل در آبان‌ماه بارندگی زیادی نداشتیم و لذا برداشت چغندرقند سریع‌تر به اتمام می‌رسید، اما امسال بارندگی‌ها سبب گل آلود شدن سطح مزارع شده و امکان برداشت و انتقال چغندر را در مزارع از بین برده است.

حاتمی با بیان اینکه بارندگی‌ها و به تاخیر افتادن خرید چغندر از زارعان تاثیری در کیفیت محصول تولیدی ندارد، گفت: در اکثر مزارع کار برداشت انجام شده، اما به دلیل گل آلود بودن سطح اراضی امکان ورود کامیون و انتقال محصول فراهم نشده است.

کارشناس مسئول دانه‌های روغنی وگیاهان صنعتی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه تاکنون 520 هزار تن محصول از چغندرکاران استان خریداری شده است، پیش‌بینی کرد: میزان چغندر قند تولیدی در استان به بیش از 550 هزار تن برسد.

حاتمی سطح زیر کشت چغندرقند در استان کرمانشاه طی سال جاری را 11 هزار هکتار دانست و گفت: متوسط عملکرد چغندر قند در مزارع استان در سال جاری 50 تن در هکتار برآورد می‌شود.

وی با بیان اینکه بیشترین سطح زیر کشت چغندر قند در استان کرمانشاه به شهرستان اسلام‌آبادغرب اختصاص دارد، گفت: در شهرستان‌های کنگاور، کرمانشاه، صحنه و هرسین نیز چغندرقند کشت می‌شود.

وی افزود: کارخانه‌های قند بیستون و اسلام آبادغرب در استان کرمانشاه کار فرآوری چغندرقند تولیدی در استان را بر عهده دارند و  مازاد چغندرقند تولیدی در استان به کارخانه‌های قند استان‌های همدان، قزوین و دو کارخانه قند استان اصفهان فرستاده می‌شود.