جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

خرید 688 هزار تن گندم از کشاورزان کرمانشاهی - نمایش محتوای خبر

 

 

خرید 688 هزار تن گندم از کشاورزان کرمانشاهی

خرید 688 هزار تن گندم ازکشاورزان کرمانشاهی

سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه اعلام کرد که تاکنون 688 هزار تن گندم از کشاورزان استان خریداری شده است.

حمید بساطی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: برداشت گندم در استان کرمانشاه از اردیبهشت ماه آغاز شده و تا ابتدای شهریور ماه ادامه دارد. وی پیش بینی کرد که تا پایان فصل برداشت حدود 750 هزار تن گندم از کشاورزان استان کرمانشاه خریداری شود.

به گفته سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه، 64 مرکز خرید گندم در استان فعالیت می کنند که 10 مرکز در شهرستان کرمانشاه و مابقی در دیگر شهرستان های استان هستند.

بساطی با بیان اینکه 30 درصد کشاورزان طلب خود را دریافت کرده اند، گفت: 70 درصد باقیمانده نیز به تدریج طلب خود را دریافت خواهند کرد. وی با بیان اینکه 37 سیلو خصوصی و دولتی برای ذخیره گندم ها در استان کرمانشاه وجود دارند، گفت: ظرفیت این سیلوها در مجموع به بیش از یک هزار و 100 تن می رسد.

سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه در ادامه حداقل قیمت در نظر گرفته شده برای خرید هر کیلوگرم گندم معمولی از کشاورزان را 12 هزار و 296 ریال و حداکثر قیمت را نیز 12 هزار و 705 ریال عنوان کرد. بساطی، حداقل قیمت خرید هر کیلو گندم «دروم» که مخصوص تولید محصول ماکارونی و سایر فرآورده ها است، را نیز 12 هزار و 720 ریال ذکر کرد.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود امسال بیش از 700 هزار تن گندم در استان تولید شود، نیاز سالانه استان به مصرف گندم را حدود 250 هزار تن عنوان کرد. سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه گفت: کرمانشاه در سال های اخیر در زمینه تولید گندم، رتبه های چهارم و پنجم کشور را داشته اما امید داریم که امسال بتوانیم تا رده سوم نیز صعود کنیم.

امسال 97 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان کرمانشاه زیرکشت گندم آبی و 317 هزار هکتار از اراضی زیرکشت گندم دیم رفته بود. استان کرمانشاه دارای افزون بر 900 هزار هکتار زمین کشاورزی است که حدود 200 هزار هکتار از این زمین ها، آبی و مابقی دیم است.