سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

خشک شدن چشمه "تاق‌بستان" - نمایش محتوای خبر

 

 

خشک شدن چشمه "تاق‌بستان"

خشک شدن چشمه تاق‌بستان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه گفت: خشک شدن چشمه و دریاچه تاق‌بستان ناگهانی نبود و از ابتدای سال روند تدریجی کاهش دبی این چشمه را شاهد بودیم.

کیاست امیریان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با اشاره به اینکه از بامداد پنجشنبه (18 تیر) شاهد خشک شدن چشمه تاق بستان بودیم، افزود: این خشک شدن ناگهانی نبوده و روند تدریجی آن از ابتدای سال آغاز شده‌ است.

وی ادامه داد: دبی این چشمه در اسفند سال گذشته 474 لیتر در ثانیه بود، در فروردین ماه با یک جهش مناسب ناشی از بارندگی‌ها به 1477 لیتر در ثانیه رسید، در اردیبهشت 985 لیتر در ثانیه بود و در 12 خرداد نیز 323 لیتر در ثانیه شد.

به گفته این مسئول از ابتدای امسال هر ماه 400 تا 500 لیتر در ثانیه از دبی چشمه تاق بستان کم شده‌است که نشان می‌دهد خشک شدن آن ناگهانی نیست.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه تنها منبع تغذیه این چشمه را ذخیره ماندگار برف و باران دانست و تاکید کرد: وقتی ما بیش از 30 درصد کاهش بارندگی داشتیم و در دی ماه متوسط بارندگی از 50 میلیمتر به 13 میلیمتر رسید که بی‌سابقه بود، حتما باید انتظار از دست رفتن منابع آبی را داشته باشیم.

امیریان با رد تاثیر حفر چاه‌های مجاز و غیرمجاز بر خشک شدن چشمه تاق بستان، عنوان کرد: تنها دلیل خشک شدن این چشمه عدم بارش برف در چند سال اخیر و  خشکسالی‌های پیاپی بود و اگر چاهی هم حفر شده با رعایت فاصله و حریم مناسب بوده‌ است.

وی تاکید کرد: از آب این چشمه اکنون برای تامین آب کرمانشاه استفاده نمی‌شود و تنها در زمان‌های پرآبی لوله‌ای از آن کشیده شده بود که مازاد آب برای مصرف کرمانشاه به این لوله ریخته می‌شد که البته در تابستان چند سال اخیر آبی برای ورود به این لوله نبوده است.

به گفته این مسئول تنها روستای تاق بستان که از این محل تامین آب می‌شد با مشکل مواجه شده که کمتر از 300 خانوار جمعیت دارد.

امیریان افزود: راه‌هایی برای احیا این چشمه در دست بررسی است که یا به تامین آب آن کمک کنیم و یا تخلیه آب چشمه را کاهش دهیم.