رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

خطر هرویین به مراتب کمتر از شیشه است - نمایش محتوای خبر

 

 

خطر هرویین به مراتب کمتر از شیشه است

خطر هرویین کمتر از شیشه است

به گفته رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه این احتمال وجود دارد که با افزایش قیمت اخیر شیشه مصرف کنندگان به سمت استفاده از هرویین به شیوه تزریقی روی بیاورند، اما باید به خاطر داشت که مصرف هرویین خطر کمتری دارد. ضمن اینکه مبارزه با هرویین را هیچگاه رها نخواهیم کرد و سرنگ هم در میان معتادان توزیع می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، سرهنگ قباد خنجری در نشست خبری امروز (اول تیر) با اشاره به پیچیدگی و گستردگی تجارت مواد مخدر در سطح دنیا اظهار کرد: امروزه قاچاقچیان مواد مخدر از هر طریق و شیوه‌ای برای بقای تجارت پرسود خود استفاده می‌کنند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر تجارت مواد مخدر در جهان بعد از تجارت نفت، سلاح و توریست چهارمین تجارت پرسود دنیاست.

وی تصریح کرد: این حجم سودهی تجارت مواد مخدر در حالیست که کشور ایران در همسایگی بزرگترین تولید کننده مواد مخدر دنیا قرار گرفته و در حال حاضر ایران یکی از مسیرهای اصلی ترانزیت این مواد به اروپا است.

خنجری به اشغال کشور افغانستان توسط آمریکا اشاره کرد و افزود: متاسفانه حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان نه تنها کشت مواد مخدر در این کشور را متوقف نکرد، بلکه شاهد افزایش چشمگیر کشت مواد مخدر در این کشور در سالهای اخیر هستیم.

وی اظهار کرد: این امر ایجاب می‌کند که حتما اقدامات مبارزه و پیشگیری از مصرف مواد مخدر بیش از پیش در کشور مورد توجه قرارگیرد.

خنجری مشارکت اجتماعی آحاد جامعه را یکی از راهکارهای موثر در کاهش مصرف مواد مخدر عنوان کرد و افزود: سه تا چهار سال گذشته ماده‌ای به نام کراک (هروئین فشرده) در بازار مواد مخدرکشور وجود داشت که خوشبختانه با اقدامات رسانه‌ای گسترده در زمینه تشریح عوارض استفاده از این ماده و آگاه شدن جامعه، از دو سال پیش این ماده را در بازار مواد مخدر کشور نداریم و طی این دو سال تاکنون گزارشی از کشفیات کراک نداشته‌ایم.‌

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه در ادامه افزایش قیمت مواد مخدر را نیز عامل موثری در کاهش مصرف این مواد عنوان کرد و افزود: در حال حاضر ماده‌ای به نام "کوکایین" در سطح استان به علت قیمت بالای آن وجود ندارد.

وی تصریح کرد: این افزایش قیمت به دنبال تنگ کردن عرصه بر قاچاقچیان مواد مخدر به وجود می‌آید که خوشبختانه با اقدامات موثر در زمینه مبارزه با شیشه قیمت این ماده مخدر کیلویی پنج تا شش میلیون تومان افزایش یافته و این امید وجود دارد که با افزایش بیش از پیش این ماده مخدر، شیشه در سالهای آینده از بازار مواد مخدر کشور کنار زده شود.

خنجری در پاسخ به این سوال که افزایش قیمت شیشه جوانان را به سمت مصرف هرویین ترغیب می‌کند، گفت: این احتمال وجود دارد که با افزایش قیمت شیشه مصرف کنندگان به سمت استفاده از هرویین روی بیاورند، اما باید به خاطر داشت مصرف هرویین نسبت شیشه به مراتب خطرات کمتری دارد.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه اظهار کرد: هر چند این ماده مخدر نیز خطرات خاص خود را داشته و سلامت انسان را تهدید می‌کند و مبارزه با این ماده مخدر به همان شدت مبارزه با شیشه نیز وجود دارد.

وی در خصوص نگرانی افزایش موارد HIV به دنبال تزریق مشترک در مصرف هرویین نیز اظهار کرد: در این زمینه بسته‌های کاهش آسیب همواره میان معتادان تزریقی توزیع شده و آموزشهای لازم به این افراد داده شده است و قطعا تلاش ما برای مبارزه با قاچاق هرویین بیش از پیش ادامه خواهد داشت تا بتوانیم این ماده مخدر را نیز از بازار مواد مخدر کشور حذف کنیم.

خنجری تصریح کرد: در حال حاضر کشفیات هرویین استان 31 درصد افزایش داشته است.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه در ادامه به ارائه آمار کشفیات مواد مخدر استان پرداخت و اظهار کرد:سال گذشته یک تن و 820 کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف شده که این میزان نسبت به سال 1392 با کشف یک تن و 280 کیلوگرم، 33 درصد رشد داشته است.

خنجری اظهار کرد: همچنین سال گذشته 152 قاچاقچی دانه درشت و 5033 معتاد و توزیع کننده خرد مواد دستگیر شدند.

این مسئول همچنین از انهدام 53 باند قاچاق و توزیع مواد مخدر در استان در سال گذشته خبر داد.

خنجری در ادامه به آمار کشفیات سه ماهه استان نیز اشاره کرد و افزود: طی سه ماهه ابتدای امسال 680 کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف شده که این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 150 درصد افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: همچین طی سه ماهه ابتدای امسال یازده باند توزیع و قاچاق مواد مخدر منهدم و 60 قاچاقچی عمده و 1213 معتاد و توزیع کننده خرد مواد دستگیر شدند.

خنجری دستگیری توزیع کنندگان خرد مواد را به مراتب از دستگیری قاچاقچیان عمده مواد سخت تر دانست و اظهار کرد: بعضا این افراد موانعی را بر روی خانه و محل‌های توزیع خود نصب می‌کنند که تا پلیس برای رفع این موانع اقدام می‌کند، آنها مواد مخدر اندکی را که در اختیار دارند به نحوی از بین می‌برند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه اظهار کرد: در همین راستا در تلاش هستیم تا بانک اطلاعاتی از توزیع کنندگان مواد مخدر تشکیل شده، آدرس و سوابق آنها درج شود تا بتوان به راحتی به آنها دسترسی پیدا کرد و به نحوی این افراد شناسنامه دار شوند.

وی اظهار کرد: با تشکیل این بانک مقدار کشفیات خرد از این افراد در دفعات مختلف با یکدیگر تجمیع شده و با محاسبه مجموع این کشفیات احکام سنگینی برای این افراد صادر می‌شود.