جهش تولید | دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

خوردن حبوبات در کاهش وزن موثر است - نمایش محتوای خبر

 

 

خوردن حبوبات در کاهش وزن موثر است

خوردن حبوبات در کاهش وزن موثراست

یک کارشناس تغذیه گفت: خوردن یک وعده غذایی متشکل از حبوباتی نظیر لوبیا، نخود یا عدس در روز می تواند در داشتن وزنی متعادل نقش داشته باشد.

عرفان پورقبادی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: خوردن روزانه 130 گرم از این مواد خوراکی منجر به کاهش 34 گرم وزن می شود.

وی افزود: خوردن روزانه حبوبات موجب می شود که فرد زودتر احساس سیری کند و خوردن آنها با کاهش قابل توجه کلسترول بد همراه است.
این کارشناس تغذیه عنوان کرد: حبوبات دارای شاخص گلوکز پایینی هستند، یعنی بسیار آهسته تجزیه می شوند، از این رو می توانند جایگزین پروتئین حیوانی و همچنین چربی های بد نظیر چربی ترانس موجود در مواد غذایی شوند.
پورقبادی توضیح داد: حبوبات از جمله گیاهان پروتئینی هستند که مقدار زیادی پروتئین، کربوهیدرات و مواد معدنی مثل آهن، کلسیم، پتاسیم، منیزیم و ویتامین ها بخصوص ویتامین های گروه B دارند.
وی ادامه داد: با این حال حبوبات از نظر برخی از اسیدهای آمینه کمبود دارد و پروتئین های آن نیز کامل نیست، برای همین است که حبوبات را اغلب با مواد غذایی دیگر مثل غلات و مواد غذایی چرب مصرف می کنند تا کمبود اسیدهای آمینه آن جبران شود.
این کارشناس تغذیه با بیان اینکه برخی از افراد برای هضم حبوبات مشکل دارند، گفت: بهتر است قبل از پخت یک شب کامل آن ها را در آب خیس کنید و در یخچال قرار دهید، این کار باعث می شود حبوبات زودتر بپزند و آنزیم های بیشتری آزاد کنند که هضم راحت تر می کند.
پورقبادی افزود: یک راه سریع تر دیگر این است که حبوبات را در آب به مدت دو دقیقه بجوشانید و سپس از روی گاز برداشته و بگذارید به مدت یک ساعت در همان آب خیس بخورد.