رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

دانش‌آموختگان با مشکل جدی اشتغال مواجه‌اند - نمایش محتوای خبر

 

 

دانش‌آموختگان با مشکل جدی اشتغال مواجه‌اند

دانش‌آموختگان با مشکل جدی اشتغال مواجه‌اند

معاون آموزشی جهاددانشگاهی گفت: امروزه دانش آموختگان کشور با مشکل جدی اشتغال مواجه‌اند.

دکتر محسن قرنفلی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه سالها در کشور ما آموزش عالی راه خودش را رفته و خود را هماهنگ و متناسب با نیازهای جامعه و بخش تولید نکرده، اظهار کرد: نتیجه این وضعیت این شده که دانش آموختگان ما امروز با مشکل جدی اشتغال مواجه باشند.

وی با بیان اینکه در گذشته دیگر کشورها نیز با این مشکل مواجه بودند، افزود: در این کشورها برای حل این مشکل از چند دهه گذشته دانشگاه‌ها به این سمت رفتند که رسالتی را در راستای حل مشکل اشتغال بر عهده بگیرند و این ماموریت را پذیرفتند که خروجی آنها نیروهای مولدی باشد که در عرصه اشتغال حضور پیدا کنند.

قرنفلی افزود: امروزه دانشگاه‌های بزرگ جهان در بحث کارآفرینی هم رتبه‌های اول را دارند. بعنوان نمونه دانشگاه "ام.آی.تی" با تاسیس 30 هزار شرکت توانسته چهار و نیم میلیون شغل ایجاد کند.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی ادامه داد: این موفقیت‌ها حاصل یک تغییر نگرش بوده و دانشگاه‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که در کنار تولید علم و تربیت نیروی انسانی وظیفه ایجاد شغل هم دارند.

قرنفلی با بیان اینکه این نگرش هنوز در کشور ما بطور کامل شکل نگرفته و باید به این سمت برویم، گفت: البته نسبت به دهه گذشته اتفاقات خوبی در حوزه آموزش عالی کشور افتاده و حداقل دیگر مدیران حوزه آموزش عالی ما این دیدگاه را ندارند که وظیفه دانشگاه‌ها صرفا آموزش است، اما این تغییر نگرش کم است و دانشگاه‌ها باید برخورد مسئولانه‌تری با این موضوع داشته باشند.

وی اظهار کرد: خوشبختانه بسترها و زیرساخت‌های لازم برای حرکت دانشگاه‌ها به سمت کارآفرینی که مراکز رشد و پارک‌ها و شهرک‌های علم و فناوری هستند نیز تا حدود زیادی در کشور ما ایجاد شده و باید ارتباط و تعامل دانشگاه‌ها با این مراکز بیشتر شود و یک هدف را دنبال کنند که همان ایجاد اشتغال است.

وی در ادامه با بیان اینکه ما در جهاددانشگاهی اقداماتی برای کارآفرینی فارغ التحصیلان مراکز آموزش عالی خود انجام داده‌ایم، گفت: در کنار موسسات آموزش عالی جهاددانشگاهی، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری را داریم و سعی کرده‌ایم ارتباط و تعامل خوبی بین این مراکز برقرار کنیم.

برنامه ما این بوده در بحث توسعه رشته‌های جدید دوره‌هایی را ایجاد کنیم که مراکز رشدش را داریم تا فارغ التحصیلان ما در این مراکز رشد جذب شوند و شرکت تاسیس کنند و کار تولیدی انجام دهند و یا برای رشته‌هایی که داریم مراکز رشد تاسیس کنیم.

قرنفلی گفت: در مجموع در جهاددانشگاهی سعی کرده‌ایم بسته آموزشی را به بسته آموزشی و اشتغال توسعه دهیم. وی به فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه آموزش نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در شش موسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی 30 هزار دانشجو مشغول تحصیلند و تاکنون بیش از 40 هزار نفر هم فارغ التحصیل شده‌اند.

در 40 مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی نیز 60 هزار دانشجو تحصیل می‌کنند و حدود 10 درصد دانشجویان علمی کاربردی کشور در مراکز جهاددانشگاهی در حال تحصیل هستند.

در حوزه آموزش های تخصصی و مهارتهای پیشرفته نیز 130 مرکز با ظرفیت آموزش سالانه 500 تا 600 هزار نفر داریم و تاکنون هفت میلیون نفر تحت آموزش‌های ما قرارگرفته‌اند.