جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

درختان بلوط ما را نفرین می‌کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

درختان بلوط ما را نفرین می‌کنند

درختان بلوط ما را نفرین میکنند

دبیر جمعیت دوست‌داران محیط زیست "پرآو" گفت: واقعا مسئولین نمی‌توانند جلوی سوپرمارکت‌هایی که در هرکوچه و پس‌کوچه ذغال بلوط عرضه می‌کنند را بگیرند؟

زربانو منصوری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با انتقاد از اینکه درختان بلوط برای انسان‌ها بی‌ارزش شده ‌است، افزود: به سرعت درختان بلوط را قطع می‌کنند، چوب و ذغال آن را قاچاق می‌کنند و به جای آن زمین کشاورزی درست می‌کنند.

وی با بیان اینکه قطع درختان بلوط بیداد می‌کند، خاطرنشان کرد: یقین دارم درختان بلوط ما را نفرین می‌کنند.

این فعال محیط زیست یادآوری کرد: وقتی یک عده حرف کارشناسی نشده می‌زنند و عقیده دارند درختانی که خشک شده باید قطع شود، افراد سودجو هم از فرصت سوءاستفاده می‌کنند و درخت خشک و تر را با هم قطع می‌کنند.

منصوری افزود: این در حالیست که حتی درختان خشک هم به دنبال کوچکترین فرصتی برای جوانه زدن دوباره هستند.

وی با بیان اینکه درختان چند صد ساله بلوط به سادگی قطع می‌شود و چوب آن قاچاق و یا به ذغال بلوط تبدیل می‌شود، ادامه داد: بر اساس آمار "فائو" ارزش محیط زیستی یک درخت دو هزار دلار است و ما ده‌ها درخت بلوط را قطع می‌کنیم و یک کیلو ذغال از آن به دست می‌آوریم که گونی پنج تا شش هزار تومان فروخته می‌شود.

دبیر جمعیت دوست‌دار محیط زیست پرآو اظهار کرد: گاهی دیده شده که یک درخت سالم را برای فروش روی کامیون وارد شهر کرده‌اند.

منصوری با انتقاد از اینکه قوانینی که در خصوص برخورد با این معضل وجود دارد ضمانت اجرایی کافی ندارد، گفت: اگر جلوی چهار ماشین حمل ذغال را بگیرند ماشین پنجم جرات عبور کردن نخواهد داشت.

وی ادامه داد: در هر کوچه و پس‌کوچه ذغال بلوط را برای کباب و قلیان عرضه می‌کنند، آیا مسئولین توان برخورد با این مراکز را ندارند؟

این فعال محیط زیست معتقد است: این بی‌توجهی‌ها در کنار خشکسالی و آتش‌سوزی در حال نابود کردن جنگل‌های بلوط است.