جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

درخواست معافیت مالیاتی برای معادن - نمایش محتوای خبر

 

 

درخواست معافیت مالیاتی برای معادن

معافیت مالیاتی برای معادن

رئیس خانه معدن کرمانشاه با اشاره به مشکلات اقتصادی فراوانی که برای معدن‌داران ایجاد شده، خواستار معافیت مالیاتی برای معادن شد.

محمدعارف ابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با اشاره به هزینه‌های بالای بخش معدن، اظهار کرد: در حالیکه روند کاهشی قیمت جهانی مواد معدنی همچنان ادامه دارد، به دلیل افزایش هزینه‌های تولید سود معدن‌کاران بسیار کم شده است.

وی ادامه داد: تغییر نرخ ارز، هزینه سوخت، هزینه حمل و نقل و ... همه بر قیمت تمام شده مواد معدنی اثرگذار است و این امر توان رقابتی معدن‌داران ما را در بازارهای جهانی کم کرده است.

به گفته این مسئول امروز معدن‌داران با مشکلات دیگری از جمله تعطیلی معادن، بیکاری نیروی انسانی، کاهش سرمایه‌گذاری برای اکتشافات جدید و ... مواجه هستند که این امر شرایط کار را سخت‌تر می‌کند.

ابراهیمی با بیان اینکه بالا بودن حقوق دولتی در بخش معادن نه تنها درآمد دولت را افزایش نمی‌دهد، بلکه باعث تعطیلی معادن می‌شود، یادآوری کرد: این شرایط فقط به معدن‌داران فشار وارد می‌کند، زیرا آنها هزینه‌های جانبی دیگری مانند مالیات، مالیات بر ارزش افزوده، درصد منابع طبیعی و ... را نیز دارند.

وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگری که به معدن‌داران آسیب می‌رساند عدم تناسب بین دریافت های دولتی هنگام رکود و رونق بخش معدن است، برای مثال در زمان رونق بخش معدن هزینه‌های دولتی افزایش می‌یابد، اما به هنگام رکود شاهد کاهش هزینه‌ها نیستیم.

این مسئول خواستار بازنگری قوانین و آیین‌نامه‌های معدنی شد و تصریح کرد: در این بین معادن کوچک و متوسط که از قیمت مواد معدنی تاثیر بیشتری می‌پذیرند باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

رئیس خانه معدن تنها راه حل مشکلات معدن‌داران را معافیت مالیاتی دانست و ادامه داد: از دولت تقاضا داریم معافیت مالیاتی را برای معادن لحاظ کند.

ابراهیمی با بیان اینکه دولت‌ها برای ایجاد رشد و توسعه در هر کسب و کاری برای آن معافیت مالیاتی لحاظ می‌کنند، تصریح کرد: تقاضا داریم دولت برای رشد این بخش و توسعه اقتصادی که در پی دارد معادن را از مالیات معاف کند.

وی در ادامه از عدم توجه کافی دولت به بخش معدن در سال‌های اخیر یاد کرد و دلیل آن را درآمدهای وافر حاصل از نفت دانست که باعث شده با اینکه ایران جزو 15 کشور برتر دنیا در زمینه ذخایر معدنی است، اما سرمایه‌گذاری ناچیزی در این حوزه داشته باشیم.

این مسئول معتقد است: اگر دولت در بخش سرمایه‌گذاری معادن حمایت کافی داشته باشد، تولیدات این بخش بیشتر می‌شود و در نهایت توان پرداخت مالیات هم دارد.

رئیس خانه معدن کرمانشاه با اشاره به توان بالای بخش معدن در جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی، خاطرنشان کرد: رونق این بخش می‌تواند به اشتغال و افزایش تولید ناخالص ملی هم کمک کند.

ابراهیمی تصریح کرد: دولت عقیده دارد اولین قدم برای خروج از رکود رشد صنایع است و چون بسیاری از صنایع ما به مواد معدنی وابسته هستند در مرحله اول باید به معدن توجه شود، برنامه‌ریزی مناسب برای توسعه معادن صورت گیرد و زیرساخت‌های لازم برای معادن فراهم شود.